Trwa ładowanie...

Warszawa. Perły stolicy jak na dłoni. Najpiękniej się zwiedza Śródmieście

Wycieczkowa trasa "Śródmieście Lokalne", zaproponowana przez Tomasza Obińskiego jest niekwestionowanym zwycięzcą konkursu "Perełki Warszawy". Ale wszyscy uczestnicy mogą być naszymi przewodnikami w spacerach po mieście. Ich podpowiedzi mogą by inspiracją do fascynujących wypraw.

Warszawa. Mural autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który namalował Warszawę żydowską to punkt zwycięskiej wycieczki po ŚródmieściuWarszawa. Mural autorstwa Tytusa Brzozowskiego, który namalował Warszawę żydowską to punkt zwycięskiej wycieczki po ŚródmieściuFot: Tomasz Obiński
degg8lm

Konkurs, ogłoszony przez stołeczny ratusz, polegał na wskazaniu trasy spacerowej. Na szlaku miało się znaleźć kilka atrakcji, które należało opisać, ograniczając się do 900 znaków tekstu. Miejsca miały mieć walory estetyczne, historyczne, przyrodnicze lub kulturalne. Aby wypełnić wszystkie wskazania regulaminu konkursowego, należało jeszcze sfotografować polecane zakątki.

Propozycje laureatów konkursu to gotowy plan na wiele wyprawa do zakątków miasta, których jeszcze się nie zwiedziło. Przyda się każdemu, nie tylko kompletnym świeżakom w mieście, bo wielu zakorzenionych warszawiaków mogło nie dotrzeć do perełek wskazanych w konkursie.

Zwyciężyła propozycja Tomasza Obińskiego “Śródmieście Lokalne”, która zdobyła nie tylko pierwsze miejsce, ale także nagrodę publiczności. Kolejne miejsca na podium zajęła oferta Aleksandra Figielskiego przemierzenia fascynującego “Szlaku przemysłowej Woli z przełomu XIX i XX wieku” oraz “Echa industrialnego Kamionka” Karoliny Dąbek.

degg8lm

Warszawa. Perły stolicy jak na dłoni. Najpiękniej się zwiedza Śródmieście

Ale propozycji spacerowych było mnóstwo. Uczestnicy zapraszali do zwiedzania perełek na styku Mokotowa i Ursynowa, na Żoliborzu, Powiślu, na praskim brzegu Wisły. Były też polecane wyprawy śladami warszawskich duchów lub przechadzka historycznym szlakiem po warszawskim getcie.

Były też takie propozycje, które skupiały się na jednym bohaterze. Jedna z laureatek postanowiła poprowadzić ewentualnych uczestników swojej wyprawy na spacer śladami Stefana Kisielewskiego w 110. rocznicę jego urodzin, od funkcjonalistycznej kamienicy przy al. Szucha 16, gdzie mistrz mieszkał 1961 roku do śmierci, poprzez bar Rozdroże, który był jego ulubioną kawiarnią. Trasa prowadziła przez miejsca odwiedzane przez niego w czasie młodości - klub taneczny na Hożej 41, gdzie akompaniował ćwiczącym, Foksal 16, gdzie mieściła się w czasie wojny Kuchnia Literatów i gdzie poznał przyszłą żonę. Na końcu tej drogi zwiedzający trafić mogą do Kanonii, gdzie w marcu ‘68 Kisiel został pobity przez esbeków po przemówieniu o "dyktaturze ciemniaków".

Autorzy najciekawszych wycieczek zostali nagrodzeni noclegiem w najlepszych hotelach Warszawy, kolacją w magicznych restauracjach, wycieczkami Nyską po nietypowych atrakcjach Warszawy, biletami do muzeów i galerii w stolicy.

Polacy chętnie latają na wakacje. Ekspert: 'Wszystko wróciło do czasów sprzed pandemii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
degg8lm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
degg8lm