Trwa ładowanie...
d1x4v9c

Warszawa. Podpalenie przyczyną pożaru na Foksal. Kamienica spłonęła 10 dni przed wielką imprezą

Siedziba Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego przy ulicy Foksal 19 miała stać się jednym z najbardziej ekskluzywnych klubów w tej części Europy. Nie zdążyła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Kamienica przy ulicy Foksal 19, listopad 2019 r.
Warszawa. Kamienica przy ulicy Foksal 19, listopad 2019 r. (Agencja Gazeta, Fot: Dawid Zuchowicz)
d1x4v9c

We wrześniu biegłego roku w zabytkowej kamienicy w centrum Warszawy wybuchł pożar. Było to podpalenie.

Ogień podłożono 10 dni przed otwarciem klubu. Inwestycja pochłonęła 10 mln zł.

Bogusław Siennicki, prezes Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego mówi wprost: - Ludzie z całego świata dzwonią i pytają, jak to w ogóle możliwe.

d1x4v9c

Sprawę podpalenia wyjaśniają policjanci z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw Komendy Stołecznej Policji. Pierwsze hipotezy mówiły o tym, że ktoś chciał wyeliminować rosnącą konkurencję.
- Ktoś nie chciał dopuścić do otwarcia, który miał być jednym z najekskluzywniejszych w Warszawie, a może i w Polsce – mówił w reportażu "Uwagi" jeden z policjantów.

Dwa miesiące po podpaleniu zatrzymano sprawców. Mężczyźni należeli do zorganizowanej grupy przestępczej, którą dowodził znany warszawski gangster Krzysztof U. pseudonim "Fama". Zaczynał w gangu pruszkowskim.

Grupa organizowała napady "na policjanta". Przyjęła także zlecenie na podpalenie kamienicy w centrum Warszawy.

Zatrzymani to dwaj biznesmeni, właściciele konkurencyjnego ekskluzywnego klubu w Warszawie. Za podpalenie budynku przy ulicy Foksal mieli zapłacić gangsterom 50 tysięcy złotych. Jeden z biznesmenów Robert P. ma podobne lokale w Stanach Zjednoczonych.

d1x4v9c

- Mój klient jest niewinny. Nie ma żadnej przeszłości kryminogennej. Nie znaleziono u niego żadnej broni ani środków odurzających. Jest uczciwym człowiekiem, nic mi na temat jakiejkolwiek współpracy z gangsterami nie wiadomo. Mój klient nie przyznał się do winy. Niewinności będziemy dowodzić przed sądem pierwszej instancji – mówi Katarzyna Kosicka, obrońca Rafała P.

Budynek przy ulicy Foksal 19 od ponad stu lat należy do Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Kamienica w centrum stolicy to jego zimowa siedziba.

Samo Towarzystwo powstało po powstaniu styczniowym, gdy obowiązywał jeszcze zakaz tworzenia polskich organizacji sportowych. W tym budynku Polakom udawało się jednak organizować wiele imprez kulturalnych i rozrywkowych oraz dobroczynnych.

- Naszymi członkami był Żeromski, Sienkiewicz, Prus. Odbywały się tutaj bale, skupiało się życie kulturalne całej Warszawy. Jesteśmy od 141 lat związani z Warszawą, jesteśmy wpisani w tę historię – mówi Siennicki.

d1x4v9c

Teraz, kilka miesięcy po pożarze, szefowie Towarzystwa zapewniają: "Walczymy o swoje i nie damy się zastraszyć".

Źródło: tvn24.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Szymon Hołownia chciałby, by Donald Tusk mu doradzał

d1x4v9c

Podziel się opinią

Share
d1x4v9c
d1x4v9c