Trwa ładowanie...

Warszawa. Pomoc prawna i porady obywatelskie bez oświadczeń

Zmieniają się zasady korzystania z nieodpłatnych porad obywatelskich i prawnych, udzielanych zdalnie przez adwokatów, radców oraz doradców obywatelskich. Nie trzeba już składać oświadczeń. Z pomocy mogą korzystać też osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Share
Warszawa. Zmieniają się zasady korzystania z porad obywatelskich i prawnych
Warszawa. Zmieniają się zasady korzystania z porad obywatelskich i prawnychŹródło: PAP
d1d5diu

W związku z wprowadzeniem Tarczy 3.0, od 18 maja został zniesiony obowiązek składania oświadczeń o braku możliwości poniesienia kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Rozszerzono też zakres pomocy o sprawy, dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Katalog osób uprawnionych do skorzystania z nieodpłatnej porady objął także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – poinformował stołeczny ratusz.

Warszawa. Co oznacza pomoc prawna i porady obywatelskie?

Z takiej formy pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego mogą skorzystać osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy.

d1d5diu

Pomoc prawna obejmuje wsparcie w zakresie prawa: pracy, cywilnego, karnego, administracyjnego, rodzinnego i opiekuńczego, celnego, dewizowego i handlowego oraz podatkowego (również w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej), ubezpieczenia społecznego i mediacji.

Natomiast poradnictwo obywatelskie to wsparcie w sprawach mieszkaniowych, zabezpieczenia społecznego oraz porad dla osób zadłużonych.

Warszawa. Porady udzielane są zdalnie

16 marca, w związku z koniecznością przeciwdziałania zagrożeniom związanym z koronawirusem, zawieszono do odwołania, działalność stacjonarną wszystkich 35 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie miasta.

d1d5diu

Od 26 marca pomoc jest udzielana zdalnie. Mogą z niej korzystać również osoby wykluczone cyfrowo, bez dostępu do internetu. Wystarczy wysłać maila na adres punktu prowadzonego przez adwokata, radcę prawnego albo organizację pozarządową, wskazując preferowaną formę kontaktu. W przypadku braku dostępu do internetu można zadzwonić do Miejskiego Centrum Kontaktu pod numer 19115.

Warszawa. Można wysłać opinię na temat porady

Można również wyrazić opinię na temat udzielonej porady. W tym celu należy wskazać imię i nazwisko osoby udzielającej porady, adres pocztowy lub mailowy punktu oraz datę jej udzielenia. Trzeba przesłać swoje zdanie e-mailem lub listownie na adres Biura Prawnego (jeśli pomoc była świadczona przez punkt prowadzony przez adwokata lub radcę prawnego) lub Biura Pomocy i Projektów Społecznych (jeżeli pomoc prawna lub poradnictwo obywatelskie były świadczone przez punkt prowadzony przez organizację pozarządową NGO).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1d5diu

Podziel się opinią

Share
d1d5diu
d1d5diu