Trwa ładowanie...

Warszawa pomoże mieszkańcom wsi zniszczonej przez nawałnice

Decyzja o wysłaniu pomocy została podjęta po konsultacjach z władzami powiatu chojnickiego.

Share
Warszawa pomoże mieszkańcom wsi zniszczonej przez nawałnice
d3ygkpu

Kilka transportów, wiozących m.in. wodę, suche produkty i środki higieniczne - trafi w najbliższych dniach do mieszkańców wsi Lotyń, poszkodowanej w nawałnicach - poinformował w czwartek wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Transporty przygotowują stołeczny samorząd, warszawskie spółki: Metro Warszawskie, Tramwaje Warszawskie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskie Zakłady Autobusowe, a także firmy prywatne z Warszawy. Pierwszy z nich ma wyruszyć na miejsce jeszcze w czwartek.

"Chcemy pomagać"

Wiceprezydent Warszawy MichałOlszewski powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, że decyzja o wysłaniu pomocy została podjęta po konsultacjach z władzami powiatu chojnickiego, gdzie leży Lotyń.

d3ygkpu

"Lotyń to bardzo poszkodowana miejscowość, jest tam kilkanaście domów zniszczonych, a jednak jej mieszkańcy pierwsi rzucili się na pomoc harcerzom w Suszku. Obecnie w Lotyniu jest już 40 warszawskich harcerzy, którzy pomagają, jako ochotnicy w miejscach zrujnowanych przez nawałnice. Są też tam nasi strażacy: 5 wozów strażackich, które służą mieszkańcom, zastęp 30 strażaków z komendy miejskiej oraz stołeczne agregaty prądotwórcze" - powiedział Olszewski.

"Jest pewną symboliką, że chcemy pomagać tam, gdzie są już nasi harcerze i strażacy" - zaznaczył wiceprezydent Warszawy.

Olszewski podkreślił, że zawartość transportów jest dostosowana do zgłoszonego zapotrzebowania. Mówił, że część firm zareagowało na apel o pomoc - i tak np. firma Sante zadeklarowała dostarczenie żywności, Procter&Gamble - środki chemiczne i higieniczne, a Żywiec Zdrój - wodę.

Będzie wsparcie finansowe?

"Dzisiaj rusza pierwszy pojazd, który jest towarowany (zaopatrywany) na terenie spółki Metro Warszawskie. Kolejne cztery pojazdy ruszają od piątku do poniedziałku" - zapowiedział Olszewski. Zaznaczył, że władze Chojnic zapowiedziały, że będą tę pomoc dystrybuowały również do innych miejscowości, które ucierpiały w ubiegłym tygodniu.

d3ygkpu

Jeśli chodzi o finansowe wsparcie - mówił Olszewski - stolica czeka na informację ze strony starosty powiatowego w Chojnicach dot. tego, która gmina i w jakiej wysokości miałaby być wsparta przez miasto, na konkretne cele.

"Czekamy na te informacje do połowy przyszłego tygodnia, by móc przygotować uchwałę, mamy deklarację pani przewodniczącej Rady Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, że ona sama zawnioskuje, by taki punkt dot. pomocy dla poszkodowanych w powiecie chojnickim, stał się przedmiotem obrad najbliższej rady miasta" - poinformował wiceprezydent miasta.

Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne, przeszły przez Pomorze w ubiegłym tygodniu. Wskutek nawałnic zginęło w Pomorskiem 6 osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. 52 osoby doznały też różnego rodzaju obrażeń, w tym 13 strażaków. Wichura zniszczyła wiele domów i tysiące hektarów lasów.

źródło: PAP

d3ygkpu
d3ygkpu

Podziel się opinią

Share
d3ygkpu
d3ygkpu