Trwa ładowanie...

Warszawa pomoże mieszkańcom wsi zniszczonej przez nawałnice

Decyzja o wysłaniu pomocy została podjęta po konsultacjach z władzami powiatu chojnickiego.

Warszawa pomoże mieszkańcom wsi zniszczonej przez nawałnice
dhg5igx
dhg5igx

Kilka transportów, wiozących m.in. wodę, suche produkty i środki higieniczne - trafi w najbliższych dniach do mieszkańców wsi Lotyń, poszkodowanej w nawałnicach - poinformował w czwartek wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Transporty przygotowują stołeczny samorząd, warszawskie spółki: Metro Warszawskie, Tramwaje Warszawskie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskie Zakłady Autobusowe, a także firmy prywatne z Warszawy. Pierwszy z nich ma wyruszyć na miejsce jeszcze w czwartek.

"Chcemy pomagać"

Wiceprezydent Warszawy MichałOlszewski powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, że decyzja o wysłaniu pomocy została podjęta po konsultacjach z władzami powiatu chojnickiego, gdzie leży Lotyń.

"Lotyń to bardzo poszkodowana miejscowość, jest tam kilkanaście domów zniszczonych, a jednak jej mieszkańcy pierwsi rzucili się na pomoc harcerzom w Suszku. Obecnie w Lotyniu jest już 40 warszawskich harcerzy, którzy pomagają, jako ochotnicy w miejscach zrujnowanych przez nawałnice. Są też tam nasi strażacy: 5 wozów strażackich, które służą mieszkańcom, zastęp 30 strażaków z komendy miejskiej oraz stołeczne agregaty prądotwórcze" - powiedział Olszewski.

dhg5igx

"Jest pewną symboliką, że chcemy pomagać tam, gdzie są już nasi harcerze i strażacy" - zaznaczył wiceprezydent Warszawy.

Olszewski podkreślił, że zawartość transportów jest dostosowana do zgłoszonego zapotrzebowania. Mówił, że część firm zareagowało na apel o pomoc - i tak np. firma Sante zadeklarowała dostarczenie żywności, Procter&Gamble - środki chemiczne i higieniczne, a Żywiec Zdrój - wodę.

Będzie wsparcie finansowe?

"Dzisiaj rusza pierwszy pojazd, który jest towarowany (zaopatrywany) na terenie spółki Metro Warszawskie. Kolejne cztery pojazdy ruszają od piątku do poniedziałku" - zapowiedział Olszewski. Zaznaczył, że władze Chojnic zapowiedziały, że będą tę pomoc dystrybuowały również do innych miejscowości, które ucierpiały w ubiegłym tygodniu.

Jeśli chodzi o finansowe wsparcie - mówił Olszewski - stolica czeka na informację ze strony starosty powiatowego w Chojnicach dot. tego, która gmina i w jakiej wysokości miałaby być wsparta przez miasto, na konkretne cele.

dhg5igx

"Czekamy na te informacje do połowy przyszłego tygodnia, by móc przygotować uchwałę, mamy deklarację pani przewodniczącej Rady Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, że ona sama zawnioskuje, by taki punkt dot. pomocy dla poszkodowanych w powiecie chojnickim, stał się przedmiotem obrad najbliższej rady miasta" - poinformował wiceprezydent miasta.

Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne, przeszły przez Pomorze w ubiegłym tygodniu. Wskutek nawałnic zginęło w Pomorskiem 6 osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. 52 osoby doznały też różnego rodzaju obrażeń, w tym 13 strażaków. Wichura zniszczyła wiele domów i tysiące hektarów lasów.

źródło: PAP

dhg5igx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhg5igx