Trwa ładowanie...
d10zle0

Warszawa. Powstały bliźniacze murale w stolicach Polski i Czech. Mówią o współpracy dwóch krajów

Bliźniacze murale powstały jednocześnie na ulicy Siennej w Warszawie i Tusarovej w Pradze. Jest to symbol polsko-czeskiej współpracy solidarnościowej w latach 1980-1989.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Mural na ulicy Siennej
Warszawa. Mural na ulicy Siennej (Urząd m.st. Warszawa)
d10zle0

Ideą murali jest upamiętnienie wydarzeń z sierpnia 1980 roku. Był to moment, który rozpoczął proces zmian ustrojowych w Polsce oraz innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Pomysł całej inicjatywy dotyczącej murali powstał w Narodowym Centrum Kultury.

Malowidła powstawały pod opieką Good Looking Studio i pracowało nad nimi łącznie ośmiu artystów artystów z Polski i Czech: Karol Banach, Kinga Offert, Olga Fedirko, Kasia Majewska, Aliona Baranova, Martina Fischmeister, Marek Kulhavy i Barbora Idesova.

Warszawa i Praga. Murale symbolem wieloletniej współpracy opozycji demokratycznej

d10zle0

"Chciano w ten sposób przedstawić historię „Solidarności” oraz wieloletniej współpracy opozycji demokratycznej w Polsce i Czechosłowacji w formie bliższej młodszym pokoleniom. Efektem kooperacji, która została zapoczątkowana jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku, są dwa murale, zdobiące ściany w stolicach Polski i Czech" – podaje Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza.

Czechy. Coraz gorsza sytuacja u sąsiada Polski. Ludzie zaczynają się buntować

Obydwa kraje mają podobną historię, a ich droga do wolności i demokracji była długa i niezwykle trudna. W latach 80-tych opozycje demokratyczne obydwu krajów wielokrotnie manifestowały wzajemne poparcie, które przybierało różnorakie formy, przez wymianę literatury, informacji czy wsparcie nielegalnych wydawnictw.

Warszawa. Mural na ulicy Siennej Urząd m.st. Warszawa
Warszawa. Mural na ulicy Siennej (Urząd m.st. Warszawa)

"Późniejszy polityk, a wówczas działacz opozycyjny Alexandr Vondra przyznał: 'Solidarność była dla nas inspiracją, źródłem know-how oraz symbolem, że również u nas może być lepiej'" – przypomina stołeczny ratusz.

d10zle0

Uroczyste odsłonięcie murali w obydwu państwach miało miejsce w piątek 9 października o godzinie 10.30. Mieszkańcy Warszawy mogą zobaczyć mural przy ulicy Siennej 45. Malowidło będzie znajdować się tam przez najbliższe 24 miesiące.

Mural w Pradze Urząd m.st. Warszawa
Mural w Pradze (Urząd m.st. Warszawa)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d10zle0

Podziel się opinią

Share
d10zle0
d10zle0