Trwa ładowanie...

Warszawa. Powstały bliźniacze murale w stolicach Polski i Czech. Mówią o współpracy dwóch krajów

Bliźniacze murale powstały jednocześnie na ulicy Siennej w Warszawie i Tusarovej w Pradze. Jest to symbol polsko-czeskiej współpracy solidarnościowej w latach 1980-1989.

Warszawa. Mural na ulicy SiennejWarszawa. Mural na ulicy SiennejŹródło: Urząd m.st. Warszawa
d2vkh0c
d2vkh0c

Ideą murali jest upamiętnienie wydarzeń z sierpnia 1980 roku. Był to moment, który rozpoczął proces zmian ustrojowych w Polsce oraz innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Pomysł całej inicjatywy dotyczącej murali powstał w Narodowym Centrum Kultury.

Malowidła powstawały pod opieką Good Looking Studio i pracowało nad nimi łącznie ośmiu artystów artystów z Polski i Czech: Karol Banach, Kinga Offert, Olga Fedirko, Kasia Majewska, Aliona Baranova, Martina Fischmeister, Marek Kulhavy i Barbora Idesova.

Warszawa i Praga. Murale symbolem wieloletniej współpracy opozycji demokratycznej

"Chciano w ten sposób przedstawić historię „Solidarności” oraz wieloletniej współpracy opozycji demokratycznej w Polsce i Czechosłowacji w formie bliższej młodszym pokoleniom. Efektem kooperacji, która została zapoczątkowana jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku, są dwa murale, zdobiące ściany w stolicach Polski i Czech" – podaje Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza.

Czechy. Coraz gorsza sytuacja u sąsiada Polski. Ludzie zaczynają się buntować

Obydwa kraje mają podobną historię, a ich droga do wolności i demokracji była długa i niezwykle trudna. W latach 80-tych opozycje demokratyczne obydwu krajów wielokrotnie manifestowały wzajemne poparcie, które przybierało różnorakie formy, przez wymianę literatury, informacji czy wsparcie nielegalnych wydawnictw.

ratusz Urząd m.st. Warszawa
Warszawa. Mural na ulicy SiennejŹródło: Urząd m.st. Warszawa

"Późniejszy polityk, a wówczas działacz opozycyjny Alexandr Vondra przyznał: 'Solidarność była dla nas inspiracją, źródłem know-how oraz symbolem, że również u nas może być lepiej'" – przypomina stołeczny ratusz.

d2vkh0c

Uroczyste odsłonięcie murali w obydwu państwach miało miejsce w piątek 9 października o godzinie 10.30. Mieszkańcy Warszawy mogą zobaczyć mural przy ulicy Siennej 45. Malowidło będzie znajdować się tam przez najbliższe 24 miesiące.

ratusz Urząd m.st. Warszawa
Mural w PradzeŹródło: Urząd m.st. Warszawa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vkh0c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vkh0c