Trwa ładowanie...
holderName

Warszawa przygotowana na koronawirusa. Są miejsca dla 160 pacjentów

Władze stolicy uspokajają mieszkańców i zapewniają, że miasto jest gotowe na przyjęcie pacjentów, u których podejrzewa się zarażenie koronawirusem. W warszawskich placówkach medycznych można przyjąć i poddać izolacji 160 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Siedziba Wojewódzkiego Szpitala Chorób Zakaźnych przy ul. Wolskiej, styczeń 2020 r.
Warszawa. Siedziba Wojewódzkiego Szpitala Chorób Zakaźnych przy ul. Wolskiej, styczeń 2020 r. (East News, Fot: Jakub Kamiński)
holderName

Informację o stanie przygotowań Warszawy do przyjęcia chorych z podejrzeniem koronawirusa przekazał ratusz. To odpowiedź na interpelację radnych Koalicji Obywatelskiej, Sławomira Potapowicza i Anny Auksel-Sekutowicz.

Sekretarz m.st. Warszawy Marcin Wojdat podkreśla, że w sprawie ewentualnej epidemii najważniejsze będą działania administracji rządowej, w tym ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego w województwie mazowieckim. To właśnie wojewoda w takiej sytuacji powinien przygotować plan działania na wypadek epidemii.

W takim planie jest lista i liczba miejsc w szpitalach oraz innych podmiotach leczniczych i obiektach użyteczności publicznej, które mogą zostać przeznaczone do leczenia, izolowania lub kwarantanny.

holderName

Zobacz też: Kosiniak-Kamysz wyzwał na debatę Kidawę-Błońską. Reakcja Borysa Budki

Według planu przygotowanego w 2014 r., w Warszawie można poddać izolacji 160 osób, a kwarantannie – 79 osób.

Ponadto, dla placówek ochrony zdrowia na terenie miasta określono zasady postępowania z osobami podejrzanymi o zarażenie wirusem. W działania prewencyjne w mieście zaangażowani są m.in. Główny Inspektor Sanitarny, który w porozumieniu z innymi służbami prowadzi monitoring osób przekraczających granicę Polski.

holderName

Władze ratusza zapewniają, że "na bieżąco współpracują z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym oraz Państwową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną".

Koronawirus. Brak przypadków zarażenia w Polsce

Na początku tygodnia informowaliśmy o tym, że w podwarszawskich Markach do szpitala zgłosiły się dwie osoby, u których podejrzewano zarażenie koronawirusem. Małżeństwo niedawno wróciło z podróżny do Chin i na Filipiny.

Służby medyczne zdecydowały o przewiezieniu pacjentów do Warszawy i odizolowaniu ich. Przeprowadzone badania dały wynik negatywny i wykluczyły koronawirusa. Oznacza to, że w Polsce nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zarażenia nowym, śmiertelnym wirusem z Chin.

holderName

Chiny. Ponad 13 tys. przypadków zarażenia koronawirusem w ciągu doby

Przypomnijmy, że epidemia choroby zakaźnej COVID-19, którą wywołuje koronawirus SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach.

Według oficjalnych danych, w Chinach kontynentalnych potwierdzono dotąd ponad 44 tys. przypadków zakażenia i ponad 1100 zgonów spowodowanych wirusem. W ciągu ostatniej doby Chiny zgłosiły kolejne 13 322 przypadki zakażenia koronawirusem w prowincji Hubei, co oznacza 22 proc. łącznej liczby zakażonych w Chinach.

Epidemia rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię i USA. Poza Chinami kontynentalnymi zanotowano dotąd dwa zgony – na Filipinach i w Hongkongu.

Źródło: UM Warszawa

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName