Trwa ładowanie...
d1uvqib

Warszawa przyznała specjalną nagrodę Powstańcom Warszawskim

W czwartek radni Warszawy zdecydowali o tym, że 2020 r. będzie szczególny dla Powstańców. Uchwałę w sprawie Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy przyjęto jednogłośnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Posiedzenie Rady Warszawy, 16 stycznia br.
Warszawa. Posiedzenie Rady Warszawy, 16 stycznia br. (PAP, Fot: Marcin Obara)
d1uvqib

Decyzja samorządowców z Warszawy oznacza szczególne wyróżnienie, także finansowe, dla tych, którzy w 1944 r. bronili stolicy.

"Po raz trzeci Powstańcy Warszawscy, przed 1 sierpnia, otrzymają od nas nagrody w wysokości 5 tys. zł. W ten sposób chcemy dać wyraz wdzięczności i wesprzeć najbardziej zasłużonych dla stolicy" - czytamy na oficjalnym koncie Warszawy na Twitterze.

Radni zagłosowali nad uchwałą podczas czwartkowej sesji.

d1uvqib

W ubiegłym roku Powstańcy otrzymali nagrodę również w tej samej wysokości. Ratusz przypomina, że wypłaty będą oparte o informacje zebrane w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego.

Oprócz walczących w Powstaniu Warszawskim nagrodę dostaną również żyjący współmałżonkowie. Chodzi o sytuację, gdy powstaniec zmarł w 2020 roku, ale wniosek został złożony przed jego śmiercią.

Nagroda ma zostać przekazać do 1 sierpnia 2020 r., najpóźniej do końca tego roku. Jednak będą to wyjątkowe, uzasadnione przypadki, jak podkreśla warszawski ratusz.

Władze stolicy wyliczają, że w tej chwili żyje jeszcze ok. 1 800 uczestników powstania warszawskiego. Średni wiek weteranów to 94 lata.

d1uvqib

Środki na realizację uchwały w 2020 r. mają wynieść 7 mln zł.

Na czwartkowej Radzie Miasta samorządowcy podjęli także m.in. decyzję o upamiętnieniu zamordowanego w ubiegłym roku prezydenta Gdańska. Jedna z alei w Śródmieściu będzie nosić imię Pawła Adamowicza.

Źródło: UM Warszawa

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Duda boi się bardziej Kosiniaka-Kamysza niż Kidawy-Błońskiej? Reakcja Sienkiewicza

d1uvqib

Podziel się opinią

Share

d1uvqib

d1uvqib