Trwa ładowanie...

Warszawa. Różowe skrzyneczki w śródmiejskich szkołach. Walka z wykluczeniem

Śródmieście jako pierwsza dzielnica w Warszawie dołącza do akcji "Różowa skrzyneczka". Po zakończeniu nauki zdalnej na uczennice 34 podstawówek i szkół średnich będą czekać specjalne skrzynki zawierające artykuły higieniczne niezbędne podczas miesiączki. To forma przeciwdziałania wykluczeniu i ubóstwu menstruacyjnemu.

Warszawa. W śródmiejskich podstawówkach pojawią się "Różowe skrzyneczki"Warszawa. W śródmiejskich podstawówkach pojawią się "Różowe skrzyneczki"Źródło: Urząd Dzielnicy Śródmieście, fot: Urząd Dzielnicy Śródmieście
d35e4pr
d35e4pr

"Różowa skrzyneczka" to inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz ułatwienie dostępu do środków higieny osobistej na czas menstruacji.

- Miesiączka nie jest powodem do wstydu, a tym bardziej wykluczenia. Choć wydaje się to oczywistością, to szczególnie w przypadku młodych kobiet jest ona często źródłem skrępowania - zwłaszcza, gdy wystąpi niespodziewanie. Blisko 20 proc. uczennic opuszcza zajęcia właśnie z powodu wstydu wywołanego miesiączkowaniem i braku dostępu do środków higienicznych. Mówimy temu stanowcze "nie". Dziewczynki z ubogich domów, jak również te, które nie miały z kim porozmawiać o tym, jak radzić sobie z menstruacją, mogą liczyć na nas. Gorąco zachęcam pozostałe dzielnice, a także podmioty prywatne, do dołączenia do akcji - powiedziała zastępczyni burmistrza Śródmieścia Magdalena Wojciechowska.

Specjalnie oznaczone pojemniki pojawią się w 34 śródmiejskich placówkach edukacyjnych. Znajdą się w nich darmowe tampony, podpaski, nawilżane chusteczki oraz broszury informacyjne. W jednej ze szkół - podstawówce nr 203 im. Antoniny i Jana Żabińskich przy ul. Skorupki 8 - skrzyneczka pojawiła się już 1 marca. Została tam powieszona z inicjatywy rady rodziców. Dzielnica Śródmieście zajmie się również bieżącym uzupełnianiem produktów. Produkty kupowane będą w znacznie obniżonych cenach dzięki współpracy dzielnicy z organizacjami pozarządowymi, zespołem "Różowa skrzyneczka" oraz firmami.

Warszawa. Walka z ubóstwem menstruacyjnym

Szacuje się, że w Polsce z trudnościami wynikającymi z braku środków na zakup podpasek boryka się około 500 tys. kobiet. Są wśród nich osoby żyjące w skrajnym ubóstwie, kobiety z rodzin wielodzietnych, przemocowych, uchodźczynie, dziewczynki z domów dziecka, a także osoby w kryzysie bezdomności.

d35e4pr

Brak dostępu do artykułów higienicznych szczególnie mocno uderza w dziewczynki w wieku szkolnym. Niejednokrotnie z powodu menstruacji rezygnują z lekcji. Częściej niż na wizytę u szkolnej higienistki, dziewczynki decydują się na groźne dla zdrowia zastępowanie podpasek papierem toaletowym. Taka sytuacja wywołuje nie tylko dyskomfort fizyczny, ale też odciska piętno na sferze psychicznej i emocjonalnej.

Paweł Kukiz wbił szpilę Zbigniewowi Ziobrze i Antoniemu Macierewiczowi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35e4pr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35e4pr