Trwa ładowanie...

Warszawa. Samorządowcy chcą referendum w sprawie podziału Mazowsza

PiS chce podzielić województwo mazowieckie i wydzielić z niego Warszawę. Samorządowcy mówią jednak o zorganizowaniu wcześniej referendum.

Warszawa. Samorządowcy chcą referendum w sprawie podziału MazowszaŹródło: PAP, fot: PAP
djs11va
djs11va

W ostatnim czasie rząd niejednokrotnie informował o zaawansowanych pracach nad ustawą, która pozwoli na stworzenie metropolii warszawskiej. Podział Mazowsza na dwa województwa to jedna z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości jeszcze z roku 2015.

Warszawa. Samorządowcy za referendum

Jednak jak informuje "Rzeczpospolita", grupa samorządowców skupionych wokół Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej i Bezpartyjnych Samorządowców w czwartek 13 sierpnia, złożyła projekt uchwały wraz z tysiącami podpisów, dotyczący organizacji referendum w województwie mazowieckim.

"Rzeczpospolita" podaje, że według samorządowców wszystkie ważne sprawy, w tym w szczególności, zmiany na mapie Polski, powinny być dyskutowane z lokalną społecznością.

Mazowsze z dwiema stolicami? Radosław Fogiel: Mamy różne rozwiązania

Przeprowadzony w ostatnich tygodniach sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej" pokazał, że Polacy nie chcą podziału Mazowsza. Zaledwie 16,9 proc. respondentów poparła pomysł wydzielenia Warszawy i sąsiadujących z nią powiatów i utworzenia osobnego województwa. Aż 56,6 proc. ankietowanych była przeciwna takiemu rozwiązaniu, natomiast 26,5 proc. osób nie miało zdania w sprawie podziału Mazowsza.

Głosowanie nad uchwałą o referendum miałoby się odbyć w ciągu najbliższych tygodni, przed przyjęciem ustawy o podziale województwa.

**Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [ dziejesie.wp.pl ](https://dziejesie.wp.pl/)**

djs11va
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djs11va