Trwa ładowanie...

Warszawa się "uśmiechnie", czyli projekt zmian w centrum stolicy

Przyjazna, bezpieczna i zielona - taka ma być przestrzeń w centrum stolicy. Ratusz przedstawił projekt zmian. Wśród nich projekt o wdzięcznej nazwie "Uśmiech Warszawy".

Warszawa się "uśmiechnie", czyli projekt zmian w centrum stolicyŹródło: um.warszawa.pl, fot: UM Warszawa
d343mqo
d343mqo

Rafał Trzaskowski rewolucji nie chce, ale systematycznych zmian, które pozwolą - tu cytat - "przez cały rok korzystać z centrum miasta".

"Ta przestrzeń musi tętnić życiem, być atrakcyjna dla mieszkańców i gości, zaprojektowana tak, aby móc korzystać z jego przestrzeni przez cały rok. Takie właśnie będzie serce stolicy – przyjazne, reprezentacyjne, zielone, a co najważniejsze dostępne dla wszystkich" - tyle oficjalny komunikat.

Jak w praktyce mają wyglądać zaproponowane przez stołeczny ratusz zmiany?

Zieleń, ścieżki rowerowe i więcej naziemnych przejść dla pieszych - to główne założenia projektu "Uśmiech Warszawy". W ten kształt ułożą się place i ulice w centrum stolicy: od ul. Mokotowskiej przez plac Trzech Krzyży, Bracką, Plac Pięciu Rogów, Szpitalną, Plac Powstańców Warszawy aż do ul. Świętokrzyskiej.

Zobacz też: Kalisz pełen podziwu dla Donalda Tuska. Zaskakujący powód

Formowanie "Uśmiechu" ma rozpocząć się już w przyszłym roku. Pierwszym fragmentem będzie wytyczenie przejścia dla pieszych przez Al. Jerozolimskie na wysokości "Smyka", które połączy dwa fragmenty ul. Brackiej.

d343mqo

Również w 2020 r. zmieni się tzw. plac Pięciu Rogów, na skrzyżowaniu ważnych i bardzo popularnych szlaków: Chmielnej, Brackiej, Zgody i Szpitalnej. Zdaniem urzędników przestrzeń nie jest w pełni wykorzystana. Większość jego powierzchni zajmują jezdnie i miejsca postojowe.

To ma się wkrótce zmienić. Plac w pobliżu Domu Braci Jabłkowskich zazieleni się, nie będzie też wydzielonych jezdni i chodników. Przejazd przez plac będzie możliwy tylko w ciągu ulic Kruczej i Szpitalnej, ale pierwszeństwo mają tu zyskać piesi.

Nowe Centrum Warszawy. 80 proc. do końca kadencji Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski ocenił, że większość zmian w sercu stolicy uda się się zrealizować do końca jego kadencji. Prezydent stolicy przypomniał, że już w kampanii wyborczej zapowiedział zmiany w ścisłym centrum miasta. Jego zdaniem, nawet mieszkańcy nie są w stanie precyzyjnie wskazać takiego miejsca na mapie.

- Dziś serce stolicy to pustka placu Defilad. Tęsknimy za miejscem wielkomiejskim, reprezentacyjnym, eleganckim, spójnym, a przy tym przyjaznym, bezpiecznym, zielonym i pełnym życia, odpowiadającym na potrzeby i styl życia warszawianek i warszawiaków. Nowe, żywe centrum to też usługi zlokalizowane w parterach budynków, sklepy, kawiarnie czy restauracje z ogródkami - mówił prezydent Warszawy.

Warszawa. Nowe Centrum ma być "zielone i bezpieczne" UM Warszawa
Warszawa. Nowe Centrum ma być "zielone i bezpieczne" Źródło: UM Warszawa, fot: UM Warszawa

Rafał Trzaskowski podkreślił, że projekt zmian jest podyktowany troską o klimat. - Chcemy ograniczyć wpływ zmian klimatycznych na miasto, nad czym intensywnie pracujemy. Czyste powietrze, cień latem, dużo zieleni – to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia nas wszystkich – dodał.

d343mqo

Nowe Centrum Warszawy. Prace już w 2020 r.

"Ożywienie" centrum Warszawy rozpocznie się od ul. Marszałkowskiej. Przy niej są lokale należące do miasta, które w najbliższej przyszłości zostaną wynajęte w profilowanych konkursach tym najemcom, którzy zaproponują program wpisujący się w wizję tętniącego energią miasta.

Dlatego też stołeczni radni przyjęli uchwałę, która poprawi warunki najmu lokali użytkowych. Zgodnie z zapowiedzią władz miasta, nowe przepisy są korzystne dla handlu i usług, niezbędnych w codziennym życiu mieszkańców.

Warszawa. Nowe Centrum ma być "zielone i bezpieczne" UM Warszawa
Warszawa. Nowe Centrum ma być "zielone i bezpieczne" Źródło: UM Warszawa, fot: UM Warszawa

Wzdłuż ul. Marszałkowskiej zostanie również wytyczona droga rowerowa, która uzupełni brakujący fragment trasy na wysokości Placu Defilad. Inwestycja będzie zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

d343mqo

Dużą zmianą będzie pojawienie się przejść naziemnych przy rondzie Dmowskiego. W pierwszej kolejności powstaną dwie zebry – na ul. Marszałkowskiej na wysokości ul. Widok i ul. Nowogrodzkiej, kolejna planowana jest w Alejach Jerozolimskich na wysokości ul. Poznańskiej.

Termin wytyczenia przejść przez Aleje Jerozolimskie uzależniony jest od daty rozpoczęcia remontu linii średnicowej przez PKP PLK. - Remont linii średnicowej to okazja do zmian w Alejach Jerozolimskich. Będziemy rozmawiać i konsultować się z mieszkańcami. Chcemy wiedzieć, jak użytkownicy tej przestrzeni wyobrażają sobie jej przyszłość – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Równe jezdnie, szerokie chodniki, nowe drogi dla rowerów, przejścia dla pieszych, więcej drzew i miejsc postojowych – tak w 2020 roku zmieni się al. Jana Pawła II. Inwestycja obejmie odcinek al. Jana Pawła II i ul. Chałubińskiego, pomiędzy rondem ONZ a ul. Nowogrodzką. Zmiany pozwolą, aby ta jedna z ważniejszych arterii w centrum miasta, stała się miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla wszystkich jej użytkowników – pieszych, rowerzystów i kierowców, którym remont ułatwi wjazdy i zjazdy z alei.

d343mqo

Przejścia dla pieszych przy rondzie Czterdziestolatka zostaną wytyczone przez północne i zachodnie ramię skrzyżowania, a także przez ul. Chałubińskiego na osi Nowogrodzkiej. Działania te pozwolą wyprowadzić część ruchu pieszego z przejścia podziemnego, co poprawi komfort przemieszczania się. Zlikwidowane zostaną też istniejące bariery architektoniczne (uskoki, krawężniki), pojawią się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Przybędzie też ławek.

Źródło: Urząd Miasta w Warszawie

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d343mqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d343mqo