Trwa ładowanie...

Warszawa. Skala mieszkań bez WC w stolicy poraża

WC nie posiada niemal co dziesiąte mieszkanie komunalne na Pradze Północ. To więcej niż średnia krajowa biorąca pod uwagę wszystkie budynki w miastach i na wsi.

Warszawa. WC nie ma prawie co dziesiąte mieszkanie komunalne na Pradze Płn. Warszawa. WC nie ma prawie co dziesiąte mieszkanie komunalne na Pradze Płn. Źródło: East News, fot: Tomasz Kawka
dnodo66
dnodo66

Według danych GUS w 2020 r. w całym kraju toaletę posiadało 94 proc. lokali, a w łazienkę 91,8 proc. mieszkań.

Własnego WC nie posiada 1015 lokali mieszkalnych znajdujących się w zasobach miejskich, czyli 9,2 proc. w zasobie mieszkaniowym dzielnicy. Natomiast w 998 mieszkań komunalnych na Pradze Płn. nie ma łazienki. Jest to 8,9 proc. w zasobie mieszkaniowym dzielnicy – wynika z informacji stołecznego ratusza.

- Przechodząc lub przejeżdżając przez nowoczesne dzielnice trudno czasami sobie uświadomić, że w stolicy tak wiele mieszkań nie ma toalety i łazienki - mówi warszawski radny (PiS) Michał Szpądrowski.

Czarzasty rozbawiony. Padło pytanie o nepotyzm

Wskazuje, że klub radnych Prawa i Sprawiedliwości podejmował wiele inicjatyw mających na celu poprawę stanu technicznego mieszkań komunalnych, ale niestety bez skutku.

dnodo66

Podkreśla, że nie tylko na Pradze Północ jest dużo mieszkań nie ma toalety, a ich mieszkańcy muszą korzystać z wychodów na korytarzach, oraz ze wspólnych szaletów znajdujących się w podwórzach.

Przyznaje, że w niektórych budynkach są trudności techniczne ograniczające możliwość budowy toalet. - W większości jednak problemem bierze się stąd, że samo gospodarowanie lokalami komunalnymi jest tragicznie niedofinansowane - ocenia.

Szpądrowski wskazuje, że w stolicy duża liczba budynków jednorodzinnych nie ma podłączenia do kanalizacji. Według danych MPWiK z ubiegłego roku Warszawie mieszkańcy prawie 34 tys. domów odprowadzali ścieki do szamb, a budynków 22 tys. było pozbawionych wody z wodociągów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dnodo66
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnodo66