Trwa ładowanie...

Warszawa. Spotkanie Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego z powstańcami

Trwają obchody upamiętniające 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości Andrzej Duda wręczył kombatantom Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Warszawa. Spotkanie Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego z powstańcamiŹródło: East News
d35qvdq
d35qvdq

W czwartek, 30 lipca na terenie Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego z powstańcami warszawskimi. Jest to już drugi dzień obchodów upamiętniających 76. rocznicę wybuchu Powstania.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że dzisiejsze spotkanie, ze względu na sytuację epidemiologiczną, odbywa się w pomniejszonym gronie i trudnych okolicznościach. Prezydent przypomniał także, chodzi nie tylko o uhonorowanie bohaterstwa kombatantów walczących w Powstaniu, ale o ich dalszą, wieloletnią służbę dla Polski.

Warszawa. Andrzej Duda o zasługach kombatantów

"Dziękuję Bogu po raz kolejny w tym miejscu, że są z nami Powstańcy Warszawscy. Absolutnie najwięksi bohaterowie nie tylko dzisiejszego dnia, tej kolejnej, 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale absolutnie bohaterowie także i naszych czasów. Chcę to z całą mocą podkreślić, także i naszych czasów. To nie tylko służba w konspiracji, służba i krew przelana w czasie Powstania Warszawskiego, ale to później całe lata działalności, służenia Polsce, bardzo często także i działalności opozycyjnej, zmierzającej do tego, żeby ta Polska była prawdziwie wolna, niepodległa, prawdziwie suwerenna" – powiedział w czasie spotkania prezydent Polski.

"Zobacz także: Spełniamy marzenie Powstańca. Przyłącz się do nas"

Podczas uroczystości odbyło się także wręczenie powstańcom Medali Stulecia Odzyskania Niepodległości. Prezydent wyjaśnił, że odznaczenie osób zaangażowanych w pielęgnowanie historii związanej z wydarzeniami z 1944 roku.

d35qvdq

"(…) my tę niepodległość dzisiaj mamy także dzięki państwa bohaterstwu, dzięki państwa niezłomnemu czynowi" – dodał Andrzej Duda.

Warszawa. Rafał Trzaskowski: "Bez Powstania nie byłoby wolnej Polski"

W obchodach na Placu Wolności brał udział także prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, który pamięć o Powstaniu nazwał "częścią naszej tożsamości".

"To jest cześć naszej tożsamości, to jest część naszej duszy i zawsze będziemy wierni pamięci Powstania. Przez kolejne lata, dekady, ponieważ jest to dla nas symbol najważniejszy. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bez Powstania Warszawskiego nie byłoby wolnej Polski. Bez Powstania Warszawskiego, bez uczestników Powstania Warszawskiego, bez ich niestrudzonej pracy na rzecz Polski, na rzecz naszego miasta Warszawy, Warszawa nie wyglądałaby tak jak dzisiaj, Warszawa nie miałaby tej bohaterskiej, niezłomnej i niepokornej duszy" – przyznał Rafał Trzaskowski.

Jak co roku, 1 sierpnia o godzinie 17.00 w całej Warszawie zawyją syreny, a miasto zatrzyma się, by oddać hołd powstańcom.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d35qvdq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35qvdq