Trwa ładowanie...

Warszawa. Stadion Skry dostanie drugą szansę?

Zamknięty w zeszłym roku stadion Skry w Warszawie zwrócił uwagę polityków. Czy dzięki temu obiekt doczeka się rewitalizacji i powrotu różnych wydarzeń sportowych?

Warszawa. Stadion Skry dostanie drugą szansę?Źródło: PAP
dh3ce87

Warszawa. Wezwanie Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, która dobyła się we wtorek 23 czerwca na stadionie Skry, wezwał władze miasta do przekazania obiektu w ręce państwa. Szef rady ministrów uważa, że jest to najlepszy sposób na odrestaurowanie stadionu i przywrócenie mu świetności.

- Wyciągamy rękę i prosimy o przekazanie tego stadionu, bo za rok będzie przeżywał swój piękny jubileusz 100-lecia. Chcemy wykonać remont za pana Trzaskowskiego i my to zrobimy, gdy przekaże ten piękny stadion, który był i może być dumą polskich sportowców - powiedział Mateusz Morawiecki

Warszawski ratusz nie zwlekał z odpowiedzią i w oficjalnym komunikacie poinformował, że podjął konieczne kroki zmierzające do odrestaurowania obiektu. "Warszawa wykonała wszystkie niezbędne, zgodne z obowiązującymi przepisami prawa czynności o charakterze faktycznym i prawnym, prowadzące do modernizacji kompleksu sportowego Skra" - napisano w komunikacie prasowym.

dh3ce87

Warszawa. Stadion z historią

Na początku obiekt służył żużlowcom, jednak potencjał terenu nie był w pełni wykorzystany, dlatego zdecydowano o jego przebudowie. Projektem nowego obiektu sportowego zajęli się architekci Mikołaj Kokozow i Jerzy Antoni Wasilewski. Przebudowa trwała 5 lat od 1948 do 1953 roku, kiedy stadion został oddany do użytku w zupełnie nowej formie.

Stadion w nowej odsłonie mógł pomieścić 35 000 widzów. Znalazły się tu boiska do siatkówki i koszykówki, korty tenisowe, treningowe boisko piłkarskie i tor żużlowy, co wyróżniało go na tle obiektów sportowych w warszawie i całej Polsce. To tutaj pojawiła się również pierwsza w Polsce nawierzchnia tartanowa, co w roku 1969 stanowiło szczyt możliwości technicznych stosowanych w architekturze sportowej.

Poza boiskami i bieżnią, kompleks sportowy mieścił salę gimnastyczną, boisko treningowe, stołówkę, saunę, czy gabinet odnowy. Sportowcy mogli również korzystać z kompleksu basenowego położonego tuz obok stadionu.

Zobacz też: Adam Bielan zaskakuje. "Fort Trump" było określeniem PR-owym

Warszawa. Zaniedbany stadion popada w ruinę

Obecnie obiekt pozostaje zamknięty, co jest konsekwencją decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Decyzja ta zapadła w październiku 2019 roku.

dh3ce87

W 2008 roku irlandzka firma deweloperska Global Partners zaproponowała wyremontowanie kompleksu sportowego i utworzenie w miejscu stadionu Parku Światła, czyli nowoczesnego centrum sportowego. Mimo poparcia wielu sportowców, projektu nie udało się zrealizować, a miasto wypowiedziało Irlandczykom umowę na administrowanie terenu stadionu. Decyzję uzasadniono zaniedbaniem obiektu.

Czy Skra doczeka się jeszcze świetności?

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dh3ce87
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh3ce87