Trwa ładowanie...

Warszawa. Strażnicy rozlali bezdomnym ponad 3 tys. litrów zupy

Ponad 3 tysiące litrów zupy rozwieźli tej zimy strażnicy miejscy osobom bezdomnym. Dla wielu z nich był to jedyny ciepły posiłek. Zupę rozwożono w ramach akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”.

Warszawa. Strażnicy rozlali bezdomnym ponad 3 tys. litrów zupyŹródło: Materiały prasowe, fot: Straż Miejska Warszawa
d3oplnh
d3oplnh

Zupę przygotowali pracownicy Caritas Polska. Straż miejska odbierała ją w siedzibie Caritas Polska przy ul. Okopowej. Posiłek rozwożono radiowozem straży miejskiej. Funkcjonariusze mieli w bagażniku ogromny stalowy termos.

Zupa, w której łyżka stoi

Dla podopiecznych przygotowano gęsty posiłek pełen kawałków kiełbasy, mięsa i warzyw. Jak podkreśla straż to „zupa, w której łyżka stoi”. Rozwożona była grochówka i inne rodzaje. Zawsze była to zupa „treściwa”: gęsta i esencjonalna.

Strażnicy dobrze znają miejsca, gdzie przebywają bezdomni. O wyznaczonej godzinie niektórzy z nich czekali przy „swoich” pustostanach.

„Jedna z kobiet wychodzi do strażników zza ziemnych wałów na terenie fortów przy ul. Powązkowskiej.
- Jak się cieszę, że już jesteście. Jak tu ładnie pachnie. Dajcie mi jak zawsze takie gęstsze – prosi z uśmiechem bezdomna.
- Kiedy mamy tylko gęste– odpowiada strażnik.
- Wiem, wiem. Tylko żartowałam. Takiej zupy jak u was to w żadnym barze się nie dostanie.
Po zjedzeniu posiłku dostaje jeszcze porcje dla swoich kolegów, których akurat nie ma. Zjedzą jak wrócą ze skupu złomu” – czytamy w relacji na stronie internetowej straży miejskiej.

d3oplnh

Posiłek daje nadzieję

Inna kobieta podkreśla: „Nawet nie wiecie, dlaczego tak się cieszę na wasz widok. To nie jest tylko kwestia jedzenia. Wy po prostu dajecie nadzieję”.

Niemal wszyscy strażnicy, którzy brali tej zimy udział w akcji spotkali się z ciepłym przyjęciem.

Rozgrzeje, gdy jest zimno

Zupy są rozdawane od momentu, kiedy temperatura spada poniżej 5 stopni. Nie ma znaczenia, jaki to miesiąc. Przez cały okres, kiedy utrzymuje się temperatura ujemna zupy są dostarczane bezdomnym – przekazał Wawalove referat prasowy straży miejskiej.

Łącznie posiłek rozwieziono do 59 miejsc. Trafił do kilkuset bezdomnych w pustostanach, działkowych altanach czy szałasach.

Posiłek był rozwożony przez strażników dwa razy tygodniu. Akcja trwa od ponad 15 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3oplnh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oplnh