Trwa ładowanie...

Warszawa świętuje 30-lecie polskich samorządów

Dzisiaj przypada 30. rocznica pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce. Świętujemy Dzień Samorządu Terytorialnego.

Warszawa świętuje 30-lecie polskich samorządówŹródło: Urząd m.st. Warszawa
dwegxhw

"W tym roku przypada 30. rocznica tego ważnego wydarzenia. Chcieliśmy uczcić ją w sposób szczególny. Ale nie zakładaliśmy, że będzie to oznaczało obchody w czasach pandemii! Mimo ograniczeń, uczcijmy w naszych miastach, miejscowościach i wsiach pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe z 1990 r. Uczcimy tę rocznicę głównie zdalnie, ale jednak wspólnie. Ta wspólnota i solidarność to nasz największy kapitał. Na tym fundamencie zbudowaliśmy 30 lat naszych wspólnych sukcesów, na nim budujmy naszą przyszłość" – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Pierwsze w pełni wolne wybory w powojennej Polsce odbyły się 27 maja 1990. W porównaniu do wyborów z 4 czerwca 1989 roku, nie były one ograniczone żadnymi warunkami narzuconymi przez system. Wyprzedzały one w czasie też pierwsze powszechne wybory na prezydenta Polski. 27 maja 1990 to ważny moment w historii naszego kraju, w szczególności dla polskich samorządów. Było to kluczowe wydarzenie w przemianach, które dokonywały się po upadku komunizmu z perspektywy demokratycznej transformacji.

"30 lat samorządnościto trzy dekady ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców, to wielka lekcja samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu. 27 maja 1990 r. odbyły się wybory, które zmieniły Polskę. Od tego czasu, wspólnie z mieszkańcami naszych małych ojczyzn, budujemy miasta i miejscowości. Tworzymy społeczeństwo obywatelskie, na co dzień pracujemy z organizacjami pozarządowymi, razem z obywatelami rozwijamy systemy współpracy i współzarządzania" – podaje stołeczny ratusz.

dwegxhw

Zobacz także: "Wybory prezydenckie 2020. Minister: samorządowcy dobrze oceniają ustawę, są spokojni"

Koronawirus i świętowanie online

Z okazji 30-lecia polskich samorządów zaplanowane były wystawy, debaty z ekspertami, wycieczki edukacyjne oraz warsztaty. Plany pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa.

Obchody przeniosły się do sieci. O godz. 12.00 odbyła się debata online pod tytułem „Jak samorządy wyjdą z kryzysu koronawirusa? Czy ten kryzys wywoła jakieś trwałe zmiany?” Debatę można było śledzić m.in. na facebookowym profilu prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Poza prezydentem stolicy w dyskusji wzięli udział prezydent Gdańska, Białegostoku i Rybnika oraz wójt Izabelina i marszałek województwa zachodniopomorskiego. Rozmowę poprowadził redaktor Mikołaj Chrzan z Gazety Wyborczej.

dwegxhw

Jabłonie, upamiętniający mural, flagi oraz podświetlony PKiN

Z okazji obchodów 30-lecia wyborów samorządowych przedstawiciele władz stolicy oraz gmin ościennych 21 maja posadzili symboliczne jabłonie w parku Pole Mokotowskie, o czym pisaliśmy tutaj.

W ramach akcji upamiętnienia dnia 27 maja 1990 roku, przy metrze Centrum powstał niezwykły mural, który porusza temat zarówno samej rocznicy, jak też aktualnej sytuacji, która zmusiła nas wszystkich do pozostania w domach przez ostatnie tygodnie. Jest to ilustracja „Do zobaczenia” – wspólnota oraz izolacja.
W dniu dzisiejszym również Pałac Kultury i Nauki rozbłyśnie barwami narodowymi, a komunikacja miejska została przyozdobiona flagami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dwegxhw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwegxhw