Trwa ładowanie...

Warszawa. Symboliczne jabłonie na Polach Mokotowskich na święto samorządów

Przedstawiciele władz Warszawy oraz gmin ościennych posadzili symboliczne jabłonie w parku Pole Mokotowskie. Okazją są obchody 30-lecia wyborów samorządowych. Sad będzie przypominał o pierwszych, w pełni wolnych wyborach z maja 1990 r.

Share
Warszawa. Symboliczne jabłonie na Polach Mokotowskich na święto samorządówŹródło: Urząd m.st. Warszawa
d1kcq49

Z okazji jubileuszu posadzono 50 jabłoni u zbiegu ul. Wawelskiej i al. Niepodległości. To część świętowania obchodów 30. rocznicy pierwszych wyborów do rad gmin i ustawy o samorządzie terytorialnym. Ustawa została uchwalona 8 marca 1990 r. Weszła w życie 26 maja tego samego roku. W najbliższą środę, 27 maja, będziemy obchodzić Dzień Samorządu Terytorialnego.

– Z samorządów w dużej mierze wyrosła później demokratyczna, europejska Polska. Owoce tej wieloletniej pracy i dynamicznego rozwoju widzimy na każdym kroku – w naszych wsiach, miasteczkach, miastach. Tak jak „Solidarność” przez wielkie „S” przyczyniła się do zbudowania samorządnej Polski po roku 1989, tak nasza współczesna - nowa solidarność, może nam pomóc w dźwignięciu się z obecnego kryzysu, związanego z koronawirusem – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Jak oceniła przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska za nami 30 lat naprawdę gigantycznego sukcesu, chyba bez precedensu w historii Polski. - Niech ten sad samorządności i te jabłonki będą symbolem tego, że to, co dobre, wyrasta z nas, z naszych małych ojczyzn – dodała.

d1kcq49

Obchody w zmienionej formule

Samorządy miast i wsi planowały wielkie święto polskiej samorządności.

– W maju chcieliśmy wspólnie cieszyć się z sukcesów minionych trzech dekad, ale też rozmawiać o wyzwaniach na przyszłość i o tym, jak stawić im czoła. Niestety, sytuacja - związana z panującą epidemią - wymusiła przeformułowanie obchodów. Jednak niezależnie gdzie jesteśmy, pamiętamy jak ważne jest społeczeństwo obywatelskie i samorządność – podkreślił burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński.

Z okazji 30-lecia odrodzenia polskiej samorządności zaplanowane były wystawy, piknik i koncert, eksperckie debaty, warsztaty i wycieczki edukacyjne. Ze względu na stan epidemii miasta i wsie organizują obchody w zmienionej formule.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1kcq49
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kcq49
d1kcq49