Trwa ładowanie...

Warszawa. Teatr Ochoty kończy 50 lat. Nowa nagroda

W październiku Teatr Ochoty kończy 50 lat. Z tej okazji, w niedzielę, 11 października po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda im. Haliny Machulskiej dla edukatorów teatralnych.

Warszawa. Pół wieku Teatru OchotyWarszawa. Pół wieku Teatru OchotyŹródło: Urząd m.st. Warszawa, fot: Urząd m.st. Warszawa
d3ay5zv
d3ay5zv

Historia teatru rozpoczęła się 22 października 1970 r. w sali szkoły podstawowej przy ul. Spiskiej 1. Odbyła się wówczas premiera dramatu Stefana Żeromskiego „Uciekła mi przepióreczka” zrealizowana z inicjatywy Haliny i Jana Machulskich. Ich intencją było „zrobienie Teatru na Ochocie” – przypomina stołeczny ratusz.

- Zdeterminowani i konsekwentni, wierni swojej wizji teatru, który miał uczyć i rozwijać aktora i widza, pokonywali kolejne przeszkody w drodze do celu - czytamy w komunikacie.

- Mieli wielką wiarę w swoje dzieło i wkładali w nie całe serce. 50 lat później to dzieło wciąż trwa, przede wszystkim w ludziach, którzy zetknęli się z Teatrem Ochoty, z Ogniskiem, z Machulskimi. W roku jubileuszowym zespół teatru chce przypomnieć i utrwalić to, co było fundamentem istnienia sceny przy Reja 9 - budowanie wspólnoty wokół teatru – powiedziała Joanna Nawrocka, dyrektorka Teatru Ochoty.

d3ay5zv

Na 50-lecie Teatru Ochoty składa się kilka inicjatyw, które przywracają pamięć o jego założycielach. Trwają przygotowania do formalnej zmiany nazwy teatru oraz dodania Haliny i Jana Machulskich jako oficjalnych patronów.

Warszawa. Nowa nagroda

Z okazji jubileuszu Teatr Ochoty powołał nagrodę im. Haliny Machulskiej. Jej laureatami co roku będą edukatorzy teatralni, kierujący się w swej pracy ideą długofalowego rozwoju. Fundatorom zależy na uhonorowaniu osób, które inspirują do samodzielnej pracy i rozwoju i nie zatrzymują się wyłącznie na spektakularnych efektach scenicznych. Nagroda ma wymiar finansowy. Laureatów wybiera kapituła złożona z ekspertów w dziedzinie edukacji i pedagogiki teatralnej.

Warszawa. Mural na urodziny

Tożsamość miejsca zostanie symbolicznie utrwalona w formie minimalistycznego muralu na ścianie budynku. Projekt został wyłoniony w otwartym konkursie dla młodych grafików i ilustratorów. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń wybrano projekt debiutującego kolektywu Sztama - aktorki Sylwii Goli i grafika Mateusza Bieniusy.

W projekcie muralu staraliśmy się połączyć przeszłość (Było) z teraźniejszością (Jest), jednocześnie składając hołd twórcom Teatru Ochoty: Halinie i Janowi Machulskim. Inspiracją dla grafiki jubileuszowej było obecne logo Teatru – opowiadają o swoim pomyśle autorzy. Uroczyste odsłonięcie muralu odbędzie się 20 października o godz. 12.

d3ay5zv

Spotkanie jubileuszowe dla większej liczby osób zostało przełożone do czasu ustania pandemii. Obecne wydarzenia jubileuszowe można śledzić dzięki usłudze streamingu. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ay5zv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ay5zv