Trwa ładowanie...
d3xbq6c
pomniki

Warszawa. Tęczowe flagi na pomnikach. Nocna akcja

W nocy z wtorku na środę na warszawskich pomnikach zawisły tęczowe flagi. "To nasza manifestacja odmienności – ta tęcza" – piszą organizatorzy wydarzenia. Na akcję zareagował m.in. Sebastian Kaleta, który zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Na pomnikach zawisły tęczowe flagi
Warszawa. Na pomnikach zawisły tęczowe flagi (Facebook JohnBoB & Sophie Art)
d3xbq6c

Tęczowe flagi zawisły na kilku pomnikach w stolicy, w tym Mikołaja Kopernika, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, warszawskiej Syrenki oraz na pomniku Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Organizatorami akcji są Gang Samzamęt, Stop Bzdurom oraz Poetka, którzy w internecie i na pomnikach zamieścili też swój "Manifest".

W internecie organizatorzy opublikowali pełną wersję manifestu. "To jest szturm! To tęcza. To atak! Postanowiłyśmy działać. Tak długo jak będę się bać trzymać cię za rękę. Tak długo aż nie zniknie z naszych ulic ostatnia homofobiczna furgonetka. To nasza manifestacja odmienności – ta tęcza. Tak długo jak flaga będzie kogoś gorszyć i będzie 'niestosowna', tak długo uroczyście przyrzekamy – prowokować. Sorry.... Nikt przecież nie powie, że polska flaga jest niestosowna i że kogoś obraża..." – czytamy w manifeście.

   Facebook, JohnBoB & Sophie Art

Organizatorzy podkreślają też, że niepokoi ich milczenie polityków. "Przerażają ich słowa. Nie będziemy prosić o litość, błagać o szacunek i zrozumienie" - piszą.

d3xbq6c

"Syrenka warszawska ma w dłoni miecz i tarczę. Ma tęczę i bandanę. To nasze wezwanie do walki. Jak długo będziemy zasypiać z myślą, że i tak nic się nie zmieni, tak długo będzie trzeba przypominać o tym że istniejemy. Że nie jesteście sami i same. To miasto jest też nasze. Walczcie." – kończą swój apel autorzy.

   Facebook JohnBoB & Sophie Art

"Manifest", który przyklejono na kartkach na pomnikach brzmi: "To szturm! To atak! To tęcza! Pamięci poległych w walce z codzienną nienawiścią. Tych, którzy mieli siłę, by skoczyć w ciemność. Dodająca wiary w lepszą przyszłość osobom, którym państwo zabrało wolność i bezpieczeństwo. Wzywająca do otwartej wojny przeciw dyskryminacji. Nakazująca nie prosić. Nigdy więcej błagać o szacunek i litość. To miasto jest nas wszystkich. Je.... się ignoranci".

Warszawa. Na policję wpłynęły zgłoszenia

Akcja spotkała się z dużym odzewem internautów. Zareagował m.in. Sebastian Kaleta, który na swoim profilu na Twitterze napisał: "Ofensywa lewactwa trwa. Dziś tym bardziej symboliczna, że za cel ataku w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego obrali za cel pomnik Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu...".

d3xbq6c

Kaleta zapowiedział, że złoży zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. Do tej pory policja została poinformowana o trzech incydentach. Wpłynęło zgłoszenie dotyczące pomnika Mikołaja Kopernika i zgłoszenie o pomniku Jana Kilińskiego oraz warszawskiej Syrence. Nikt nie został zatrzymany.

- Policjanci w każdym z tych przypadków prowadzą czynności pod kątem ustalania monitoringu, ewentualnych świadków, sprawców tego zdarzenia - przekazała policja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3xbq6c

Podziel się opinią

Share

d3xbq6c

d3xbq6c