Trwa ładowanie...

Warszawa. Tęczowe flagi na pomnikach. Trzecia osoba zatrzymana

Policja zatrzymała kolejną osobę odpowiedzialną za wieszanie tęczowych flag na stołecznych pomnikach.

Share
Warszawa. Tęczowe flagi na pomnikach. Trzecia osoba zatrzymana
Źródło: East News
d192j8m

W środę 5 sierpnia stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu kolejnej osoby w związku z "obrazą uczuć religijnych i znieważeniem warszawskich pomników".

To już trzecie zatrzymanie w tej sprawie. We wtorek 4 sierpnia warszawscy funkcjonariusze zatrzymali dwie aktywistki z ugrupowania "Stop Bzdurom" – "Margot" i "Łania", które są odpowiedzialne za rozwieszanie tęczowych flag i symboli anarchistycznych na stołecznych pomnikach w centralnych miejscach Warszawy. Obie kobiety we wtorek po południu zostały przesłuchane.

d192j8m

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", oficjalny powód zatrzymań nie jest znany, służby nie udzielają informacji w tej sprawie, jednak lewicowe środowiska są przekonane, że chodzi właśnie o akcję wieszania flag symbolizujących ruch LGBT.

Zobacz także: Edyta Górniak o wizycie w patriotycznej stacji. "Zaskoczyło mnie, że moje 'gay community' tego nie zrozumiało"

Warszawa. Profanacja pomnika Jezusa Chrystusa

Do zdarzenia doszło w nocy z 28 na 29 czerwca. Lewicowe aktywistki rozwiesiły tęczową flagę i maseczkę ze znakami anarchistycznymi na pomniku Jezusa Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

d192j8m

Ponadto takie same znaki i flagi pojawiły się na innych najbardziej rozpoznawalnych monumentach w stolicy m.in. na pomniku Mikołaja Kopernika, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego oraz warszawskiej Syrenki.

Działaczki na posągach naklejały dodatkowo kartkę ze słowami manifestu: "To szturm! To atak! To tęcza! Pamięci poległych w walce z codzienną nienawiścią. Tych, którzy mieli siłę, by skoczyć w ciemność. Dodająca wiary w lepszą przyszłość osobom, którym państwo zabrało wolność i bezpieczeństwo. Wzywająca do otwartej wojny przeciw dyskryminacji. Nakazująca nie prosić. Nigdy więcej błagać o szacunek i litość. To miasto jest nas wszystkich. Jeb... się ignoranci".

East News
Źródło: East News, fot: East News

(fot. East News)

30 lipca warszawska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych oraz znieważenia pomników upamiętniających osoby i ważne wydarzenia historyczne.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d192j8m

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d192j8m
d192j8m