Trwa ładowanie...

Warszawa. Trwa dodatkowy nabór wniosków na inwestycje ekologiczne

Mieszkańcy Warszawy w dalszym ciągu mogą składać wnioski o dofinansowanie instalacji urządzeń gromadzących wodę, usuwania wyrobów z azbestem, a także dotacje na przyłączenie budynku do kanalizacji. Dodatkowy nabór trwać będzie do końca maja.

Share
Warszawa. Trwa dodatkowy nabór wniosków na inwestycje ekologiczne
Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d37oj4d

– W zeszłym roku uruchomiliśmy nowe dotacje na urządzenia małej retencji, czyli instalacje, pomagające łapać deszcz. Tak zebraną wodę można wykorzystać na przykład do podlewania ogródka. Adaptujemy się do zmian klimatycznych. Im więcej wody uda nam się zatrzymać w mieście, tym skutki susz będą mniej odczuwalne – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Przypomnijmy, że w stolicy od października 2019 r. udzielane są dotacje na budowę urządzeń, dzięki którym możliwe jest gromadzenie wody opadowej i roztopowej. Warszawiacy, jak również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać finansowe wsparcie na:

  • urządzenia retencyjno-rozsączające, czyli instalacje zakopywane w grunt, np. skrzynki rozsączające, studnie chłonne,
  • zbiorniki retencyjne, szczelne zbiorniki do gromadzenia wód opadowych montowane na sieci kanalizacyjnej lub w formie oczek wodnych - woda nie przesiąka do ziemi, można ją pobierać do ponownego wykorzystania.
d37oj4d

W ramach jednego wniosku można otrzymać do 4 000 zł ( dla osób fizycznych oraz mieszkańców, prowadzących działalność gospodarczą)
, do 10 000 zł (pozostali wnioskodawcy niezaliczani do sektora finansów publicznych) lub nawet do 80% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji (dla jednostek sektora budżetowego, będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi). Wszelkie wskazówki, dotyczące zakładania urządzeń małej retencji dostępne są na platformie Warszawa 19115 oraz na stronie zielona.um.warszawa.pl.

Usuń azbest

Stołeczny ratusz przypomina, że Warszawiacy mogą skorzystać z dofinansowania do usuwania i unieszkodliwiania wyrobów, zawierających azbest. Miasto pokrywa do 100% kosztów związanych demontażem, pakowaniem, wywozem oraz przekazaniem ich na składowisko odpadów niebezpiecznych.

Kanalizacja zamiast szamba

Przyłączenie budynku do istniejącej sieci kanalizacyjnej należy do obowiązków właściciela nieruchomości. Mieszkańcy stolicy mogą skorzystać z dotacji do likwidacji zbiornika bezodpływowego wraz z budową przyłącza kanalizacyjnego. Na realizację inwestycji można otrzymać 4 000 zł.

Ponadto ratusz zachęca, aby wszelkie sprawy urzędowe załatwiać telefonicznie lub mailowo.

d37oj4d

- W czasie stanu epidemii mieszkańcy mogą przesyłać wnioski o dotacje pocztą na adres ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa lub skan dokumentacji mailowo, na adres Sekretariat.BOS@um.warszawa.pl. Wniosek przysłany skanem będzie opracowany, a oryginał warszawiacy będą mogli dostarczyć w dniu podpisywania umowy o udzielenie dotacji - czytamy na stronie stołecznego ratusza.

Zobacz także:Obniżka pensji polityków? "Powinniśmy ponieść koszty, ale nie wpisywać się w populizm"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d37oj4d

Podziel się opinią

Share
d37oj4d
d37oj4d