Trwa ładowanie...

Warszawa. Trwa modernizacja al. Jana Pawła II. Lastryko powraca na chodniki

Trwają prace na jednej z centralnych ulic Warszawy. Pojawiły się już pierwsze fragmenty chodnika wykonane z lastryko.
Share
Warszawa. Przybliżamy postępy remontu al. Jana Pawła II (fot. Zarząd Dróg Miejskich)
Warszawa. Przybliżamy postępy remontu al. Jana Pawła II (fot. Zarząd Dróg Miejskich)
d20bei3

"W ramach kompleksowych prac remont przechodzi ok. 1,5 kilometrach chodników po obu stronach ulicy. Tam, gdzie to potrzebne zostaną one poszerzone dzięki przeniesieniu parkowania do nowych zatok postojowych. Po wschodniej stronie alei Jana Pawła II przy skrzyżowaniu z ul. Złotą, gdzie powstanie zielony skwer, gotowy jest już jeden z pierwszych odcinków nowego trotuaru" – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Warszawa. Jak zmienia się al. Jana Pawła II

Inwestycja przebudowy ronda Czterdziestolatka i al. Jana Pawła II zakłada modernizację istniejących jezdni, tak, aby zachować ich jednolity przekrój całego ciągu komunikacyjnego. Obecnie w okolicy tej brakuje udogodnień dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi, ale również zwykłych pieszych i rowerzystów. Drogowcy zapowiadają, że zmieni się to po remoncie.

d20bei3

Przebudowa sprawi, że w rejonie Dworca Centralnego, po obu stronach ulicy, powstaną drogi dla rowerów i szersze chodniki, pojawią się zatoki postojowe oraz zostaną posadzone szpalery drzew, krzewów, żywopłotów i bylin.

Zobacz również: "Koparka w akcji. Nagranie z wyburzania domu"

Drogowcy postanowili zastąpić kostkę betonową oraz asfalt na chodnikach płytami wykonanymi z lastryko. Materiał ten został wybrany w porozumieniu z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego. Początkowo sprowadzone zostały próbki trzech różnych rodzajów lastryko. Nawierzchnia wykonana z takiego materiału nie tylko walor estetyczny, ale także jest to pochodna przyjętych standardów projektowania i wykonywania infrastruktury dla pieszych.

(fot. Zarząd Dróg Miejskich)

d20bei3

Warszawa. Kilka słów o lastryko

Lastryko, znane również pod nazwą terazzo, to sztuczny kamień. Materiał wykonany jest z twardego kamienia oraz białego cementu. Jakość i wygląd produktu końcowego zależy od proporcji oraz doboru poszczególnych składników. W powojennej Warszawie z lastryko wykonywano nie tylko trotuary, ale także schody w kamienicach. Materiał ten jest odporny na uszkodzenia i warunki pogodowe.

(fot. Zarząd Dróg Miejskich)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d20bei3

Podziel się opinią

Share
d20bei3
d20bei3