Trwa ładowanie...
d36cduz

Warszawa. Uczelnia wyburzyła zabytek bez zgody konserwatora

Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie wyburzyła XIX-wieczne stajnie, będące częścią Stalowni Praskiej. Rozbiórka odbyła się bez zgody konserwatora zabytków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Uczelnia wyburzyła zabytek bez zgody konserwatora
Warszawa. Uczelnia wyburzyła zabytek bez zgody konserwatora (Google Maps)
d36cduz

Warszawa. XIX-wieczne stajnie na Pradze wyburzone

Jak donosi portal warszawa.wyborcza.pl, prace rozbiórkowe miały miejsce w ubiegły weekend. Niestety, zanim pojawiła się reakcja konserwatora zabytków, robotnicy zdążyli wyburzyć jedną z XIX-wiecznych hal, a drugą rozebrali do połowy. Prace zostały wstrzymane w poniedziałek 15 czerwca.

Stajnie są częścią wpisanego do rejestru zabytków kompleksu Stalowni Praskiej, co oznacza, że podlegają ścisłej ochronie i nie można poddać ich rozbiórce.

d36cduz

Warszawa. Zabytki w rękach prywatnej uczelni

Ogromny kompleks budynków Warszawskiej Fabryki Stali zbudowany został w latach 1878-79. Obecnie jego granice wyznaczają ulice Stalowa i Szwedzka oraz al. "Solidarności".

Przez lata Stalownia Praska dostarczała tory dla imperialnych kolei rosyjskich, następnie carat przeznaczył zabudowania pod warsztaty artyleryjne dla armii. W międzywojniu znajdowały się tu zakłady zbrojeniowe, a w PRL przejęli ją przedsiębiorcy. W 2011 roku Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie kupiła zabudowania od Agencji Mienia Wojskowego za pół ceny. Oszczędzone w ten sposób 22 miliony złotych miały zostać wtłoczone w proces rewitalizacji zabytków.

Do remontów jednak nie doszło, a powierzchnie w budynkach zostały wynajęte po działalność gospodarczą.

d36cduz

Zobacz też: Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz: moja żona jest głosem kobiet

Warszawa. Nie było zgody na rozbiórkę, miał być remont

Portal warszawa.wyborcza.pl rozmawiał z rektorem uczelni dr Mirosławem Cieńkowskim, który zaprzeczył, by dokonano rozbiórki zabytków. Jego zdaniem usunięte zostały jedynie zawaliny i stwarzające niebezpieczeństwo spróchniałe belki.

d36cduz

Innego zdania jest jednak Wojewódzki Konserwator Budynków, który w jasny sposób stwierdza, że zabytkowe stajnie zostały wyburzone, co więcej, zostały wyburzone bez pozwolenia. Ustawa o ochronie zabytków precyzuje, że za zniszczenie lub uszkodzenie zabytku grozi kara pozbawienia wolności od pół roku do 8 lat.

Dramatyzmu całej sytuacji dodaje fakt, że wyburzone budynki miały zostać niedługo wyremontowane. Zgodę na remont, otrzymała od konserwatora firma dzierżawiąca zabytkowe hale. Miała tu powstać restauracja i przestrzeń pod siłownię lub szkołę tańca. Urząd dzielnicy potwierdził, że w najbliższym czasie miała zapaść decyzja o zgodzie na ten remont.

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36cduz

Podziel się opinią

Share

d36cduz

d36cduz