Trwa ładowanie...

Warszawa. Upamiętnienie ofiar pierwszego transportu do KL Auschwitz na Pawiaku

W niedzielę 14 czerwca odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Dokładnie 80 lat temu do obozu Auschwitz odjechał pierwszy transport z więźniami. Ich pamięć uczczono dziś między innymi na Pawiaku.
Share
Upamiętnienie ofiar pierwszego transportu do KL Auschwitz na Pawiaku
Upamiętnienie ofiar pierwszego transportu do KL Auschwitz na PawiakuŹródło: GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett
djg6ej2

Warszawa. Tragiczna historia więzienia na Pawiaku

Historia Pawiaka naznaczona jest krwią tysięcy więźniów nazistowskiego terroru. W murach więzienia zginęły tysiące osadzonych poddawanych torturom i dehumanizacji. Według historycznych danych hitlerowcy zabili tu 37 tysięcy osób, a kolejne 60 tysięcy zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych.

Polacy byli osadzani w więzieniu od roku 1939 do 1944, kiedy podczas powstania warszawskiego budynek został zniszczony przez Niemców. Obecnie znajduje się tu Muzeum więzienia Pawiak.

djg6ej2

Warszawa. Uroczystości na Pawiaku

Uroczystości na Pawiaku zorganizowane zostały przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

Zobacz też: Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz: moja żona jest głosem kobiet

Kwiaty i znicze złożyły delegacje Prezydenta RP, Sejmu, rządu i Ministerstwa Obrony Narodowej. Hołd ofiarom oddał również Józef Kasprzyk reprezentujący organizatorów uroczystości.

W pierwszym transporcie do KL Auschwitz wyjechało 728 polskich więźniów z Tarnowa. W obozie życie straciło 70 tysięcy Polaków. W późniejszych latach wojny obóz stał się narzędziem Holocaustu. W sumie w murach KL Auschwitz wymordowano 1,1 miliona Żydów, Romów, Polaków i jeńców innych narodowości.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djg6ej2

Podziel się opinią

Share
djg6ej2
djg6ej2