Trwa ładowanie...

Warszawa. W księdze z XVI wieku znaleziono włos

W Bibliotece Uniwersyteckiej znaleziono włos wszyty do obwoluty księgi z XVI w. Mógł należeć do żyjącego w tym czasie introligatora.

Share
Warszawa. BUW o odkryciu poinformował w internecie
Warszawa. BUW o odkryciu poinformował w internecieŹródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d36qkrv

Jak pisze "Gazeta Stołeczna", BUW o odkryciu poinformował w internecie. Włos odnaleziono podczas katalogowania starodruków. Znajdował się w "Sermones quadragesimales", księdze wydrukowanej w 1474 r., oprawionej w XVI wieku.

- Podczas opracowywania zbiorów często natrafiamy na różne niespodziewane znaleziska ukryte między kartami. Ostatnio zdarzyło nam się znaleźć włos, i to nie byle jaki, bo najprawdopodobniej XVI-wieczny. Wystarczy wspomnieć, że dzięki zachowanemu w jednej z książek włosowi Mikołaja Kopernika udało się ostatecznie zidentyfikować szczątki wielkiego astronoma odnalezione w katedrze fromborskiej - napisano.

– W tamtych czasach często kupowano książki bez okładki, ponieważ oprawa była bardzo droga i spersonalizowana – powiedziała "Gazecie Stołecznej" Martyna Osuch z Gabinetu Starych Druków BUW-u, gdzie jest zdeponowana księga.

d36qkrv

Włos mógł należeć do introligatora zszywającego okładkę z książką. Jak dodała, "to była ciężka, fizyczna praca, którą zajmowali się zazwyczaj mężczyźni".

Osuch podkreśliła, że w przypadku znaleziska badanie DNA nie ma sensu, ponieważ nie wiadomo, kto był introligatorem. Nie ma też drugiej próbki DNA, jak to było w przypadku Kopernika.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Szymon Hołownia zaszczepił się na COVID. Leszek Miller skomentował

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d36qkrv

Podziel się opinią

Share
d36qkrv
d36qkrv