Trwa ładowanie...

Warszawa. W urzędach będzie więcej miejsc pracy dla niepełnosprawnych

W urzędach Warszawy pracuje obecnie 7,5 tys. urzędników. Tylko 3 proc. z nich to osoby z niepełnosprawnościami. Ma

Warszawa. W urzędach będzie więcej miejsc pracy dla niepełnosprawnych
d2783vm
d2783vm

Chcielibyśmy, by w ciągu trzech lat w urzędach miejskich liczba pracowników z niepełnosprawnościami wzrosła dwukrotnie - powiedziała na piątkowej konferencji prasowej pełnomocnik do spraw dostępności w Warszawie, Donata Kończyk. W urzędach Warszawy pracuje obecnie 7,5 tys. urzędników. Tylko 3 proc. z nich to osoby z niepełnosprawnościami.

12 grudnia ratusz poinformował, że prezydent Warszawy powołała Kończyk na pełnomocnika do spraw dostępności, który ma czuwać nad dostosowaniem przestrzeni miasta do potrzeb m.in. osób z niepełnosprawnościami, ale także seniorów czy rodziców z małymi dziećmi. W piątek odbyła się pierwsza konferencja prasowa pełnomocniczki. - Chcielibyśmy, żeby w ciągu trzech lat liczba * pracowników z niepełnosprawnościami* wzrosła dwukrotnie - zapowiedziała Kończyk.

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych każda firma, która zatrudnia minimum 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty - także urzędy publiczne - musi zatrudniać minimum 6 proc. osób z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności. Firmy, które tego wskaźnika nie osiągają muszą co miesiąc płacić obowiązkową wpłatę do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Kończyk zapowiedziała, że będzie pracować nad zwiększeniem aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością oraz nad tym, by uwzględniano ich potrzeby przy powstawaniu nowych miejskich inwestycji . Miasto powołało zespół ds. dostępności, który będzie wspomagał Kończyk w przygotowaniu dokumentu "Standardy dostępności dla m.st. Warszawy". Dokument ma być gotowy w połowie lutego.

d2783vm

- Standardy dostępności to dokument bardzo szczegółowy. Dotyczy obszarów związanych z przestrzenią publiczną: budowy toalet, przejść dla pieszych, parkingów, peronów, przystanków autobusowych i tramwajowych, wejść do budynków, terenów rekreacyjnych, parków i placów zabaw. Będzie zawierał wytyczne, które wynikają z obowiązującego prawodawstwa i rekomendacje - mówiła Kończyk.

Zespół ds. dostępności to 68 osób z 18 miejskich biur, 11 miejskich jednostek, wszystkich dzielnic oraz części miejskich spółek. Będą wspomagać pełnomocniczkę ds. dostępności we wszystkich działaniach związanych z wdrożeniem standardów dostępności w miejscach, w których pracują, a następnie czuwać nad ich praktycznym zastosowaniem w codziennej pracy.

d2783vm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2783vm