Trwa ładowanie...
d3erly6

„Warszawa, Warsze”. Stolica, której już nie ma

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
„Warszawa, Warsze”. Stolica, której już nie ma
d3erly6

Od dziś (28 marca 2014 r.) w Muzeum Historii Żydów Polskich oglądać można wystawę "Warszawa, Warsze". Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzajacych do końca czerwca. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Czytaj również: Warszawskie plażowanie na zabytkowej kamienicy przy Targowej

Na wystawie „Warszawa, Warsze” zasmakujecie stolicy, której dziś już nie ma: siądziecie w klubokawiarni, by poczytać przedwojenne żydowskie gazety i zanucić szlagiery warszawskiej ulicy, jak choćby „Bal na Gnojnej”. Tu także obejrzycie filmy, zdjęcia i dzieła sztuki oraz przedmioty kultu wytworzone w znanych warszawskich pracowniach złotniczych. Reklamy i szyldy, nieraz dwujęzyczne (po polsku i w jidysz) przypomną o tym, jak głęboko Żydzi byli wrośnięci w tkankę miasta.

d3erly6

Będzie można zanurzyć się w świat Nalewek i Muranowa – rozbrzmiewający językiem jidysz i tętniący życiem kramów, sklepów i warsztatów rzemieślniczych. Odwiedzimy eleganckie okolice ulicy Senatorskiej, centrum życia kulturalnego Polaków o żydowskich korzeniach oraz inteligenckie Tłomackie, gdzie kultywowano kulturę i tradycje żydowskie w zeuropeizowanym wydaniu. Ostrożnie zagłębimy się w szemrane okolice Gnojnej i placu Żelaznej Bramy. Odwiedzimy też żydowski mikrokosmos warszawskiej Pragi, o którym do dziś przypominają nam nazwy: Szmulowizna, Targowa , Wołowa… Nie zapomnimy oczywiście o żydowskiej Wiśle, która z jednej strony była szlakiem handlowym dla żydowskich kupców pośredniczących w handlu zbożem i produktami leśnymi a z drugiej – miejscem kąpieli warszawskich Żydów.

Na wystawie zobaczymy, jak Żydzi kształtowali Warszawę, ale też, jak Warszawa wpływała na Żydów. Wspólnie odkryjemy wielokulturowe oblicze miasta od początku jego dziejów do wybuchu II wojny światowej.

Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6

Godziny otwarcia: poniedziałek, środa-niedziela od 10:00 do 18:00

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Warto śledzić stronę Muzeum na Facebooku - www.facebook.com/jewishmuseum .

Czytaj również: Na Muranowie stanie pomnik "Ratującym-Ocaleni"

d3erly6

Podziel się opinią

Share

d3erly6

d3erly6