Trwa ładowanie...
włochy

Warszawa wprowadziła nowe zasady po aferze korupcyjnej na Włochach. Będzie publikować więcej dokumentów

Od środy, 10 grudnia, w dzielnicach Warszawy, którymi rządzi KO, obowiązują nowe regulacje i procedury antykorupcyjne. Na stronach urzędów dzielnic będą publikowane m.in. decyzje o warunkach zabudowy (tzw. wuzetki). Zmiany mają związek z zatrzymaniem przez CBA b. burmistrza Włoch, Artura W.

Share
Warszawa wprowadziła nowe zasady po aferze korupcyjnej na Włochach. Będzie publikować więcej dokumentów
Źródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d109d9z

Michał Szweycer z biura prasowego Urzędu Dzielnicy Praga-Południe podkreślił, że wszyscy burmistrzowie należący do Koalicji Obywatelskiej zgodzili się na te rozwiązania.

– A jednocześnie we wszystkich radach dzielnic, gdzie KO rządzi w koalicji, będzie namawiać burmistrzów do wprowadzenia takich zasad – dodał. Koalicja KO z innymi ugrupowaniami rządzi m.in. na Pradze-Północ i Targówku.

Z kolei burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski poinformował, że decyzją władz stołecznej PO w porozumieniu z burmistrzami dzielnic, od 10 grudnia w stołecznych dzielnicach rządzonych przez Koalicję Obywatelską obowiązywać będą nowe regulacje i procedury antykorupcyjne.

Zobacz też: Szymon Hołownia się zdecydował. "Kaznodzieja w amerykańskim stylu"

Przewodniczący warszawskiej Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński ocenił, że dzięki temu zwiększona zostanie publiczna kontrola nad postępowaniami prowadzonymi w stołecznych urzędach. – Nie ma naszej zgody na jakiekolwiek przejawy korupcji – podkreślił.

d109d9z

Nowe procedury dotyczą m.in. publikowanie w internecie wydawanych decyzji o warunkach zabudowy, wydawanych pozwoleń na budowę, umów podpisywanych z art. 16 "Ustawy o drogach publicznych", informacji o wnioskach o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, informacji o zgłoszeniach robót budowlanych, informacji o wnioskach o pozwolenie na budowę, a także informacji o wnioskach o wydanie warunków zabudowy.

Informacje te mają być też uzupełniane o dokumenty dotyczące prowadzonych postępowań od początku bieżącej kadencji samorządu oraz te, o które zawnioskują mieszkańcy Warszawy.

Dyskusja na temat procesu wydawania tzw. wuzetek (warunków zabudowy) to efekt zatrzymania przez CBA dwóch osób związanych z aferą korupcyjną na Włochach. Chodzi o byłego już burmistrza Włoch i tureckiego dewelopera Sabriego B. Artur W. w zamian za łapówki miał wydawać korzystne dla decyzje administracyjne.

Po odwołaniu Artura W., nowym burmistrzem Włoch został Jarosław Karcz, wcześniejszy wiceburmistrz Pragi-Południe.

d109d9z

Na początku listopada warszawscy radni zdecydowali, że komisja rewizyjna skontroluje procedury i systemy antykorupcyjne w Warszawie, a także działania związane m.in. z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy przez odwołanego już burmistrza. Powołano wtedy zespół kontrolny, w którego skład weszło trzech radnych KO i dwóch radnych PiS.

Źródło: RDC

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d109d9z

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d109d9z
d109d9z