Trwa ładowanie...
d8ekd9e

Wschodnia obwodnica Warszawy ma przebiegać przez cmentarz. Służby apelują do proboszcza

Spór o wschodnią obwodnicę Warszawy. Według planów drogowców trasa będzie przebiegać przez nową część cmentarza w Sulejówku. GDDKiA twierdzi, że nie wiedziała, o rozbudowie nekropolii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Protest mieszkańców Wesołej przeciwko przebiegowi Wschodniej Obwodnicy Warszawy, przed siedzibą Ministerstwa Środowiska i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Luty 2019 r.
Warszawa. Protest mieszkańców Wesołej przeciwko przebiegowi Wschodniej Obwodnicy Warszawy, przed siedzibą Ministerstwa Środowiska i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Luty 2019 r. (East News, Fot: PIOTR MOLECKI)
d8ekd9e

Wschodnia obwodnica Warszawy ma prowadzić przez teren cmentarza w Sulejówku. Miejsce pochówku, którym zarządza parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła zostanie rozbudowane. I właśnie przez na terenie nowej części drogowcy mają budować trasę S17.

Proboszcz z Sulejówka ks. Krzysztof Kietliński dowiedział się o tej decyzji pod koniec października, o czym informowała "Gazeta Wyborcza". W rozmowie z dziennikiem podkreślał, że parafianie zbierali pieniądze przez na wykup terenów przez wiele lat, żeby można było powiększyć cmentarz, a plany GDDKiA oznaczałyby zakończenie pochówków w nowych grobach.

Proboszcz może liczyć na wsparcie władz Sulejówka. Burmistrz Arkadiusz Śliwa podkreśla, że wszyscy mieszkańcy są zaniepokojeni planami budowy wschodniej obwodnicy Warszawy w ich sąsiedztwie.

d8ekd9e

Leszek Miller komentuje expose Mateusza Morawieckiego

Przypomnijmy, że to nie pierwsze sygnały i protesty dotyczące tej trasy. Na początku tego roku mieszkańcy Sulejówka i Wesołej demonstrowali m.in. przed siedzibą PiS-u oraz przed budynkiem Ministerstwa Środowiska. Zwracali uwagę na to, że wytyczona przez drogowców trasa obwodnicy jest "szkodliwa dla środowiska" i może spowodować ogromne przekroczenia norm akustycznych i utrudnić życie w dzielnicy.

Wschodnia obwodnica Warszawy. Ekshumacje wykluczone

W tym tygodniu delegacja z Sulejówka spotkała się z przedstawicielami GDDKiA. Burmistrz przekazał dziennikarzom, że rozmowy nie przyniosły żadnych konkretnych pomysłów na rozwiązanie problemu.
GDDKiA uspokaja mieszkańców Sulejówka, że nie będzie żadnych ekshumacji zmarłych i likwidacji grobów.

d8ekd9e

Drogowcy dodają, że inwestor wschodniej obwodnicy Warszawy nie wiedział o planach rozbudowy cmentarza.

- GDDKiA zadeklarowała, że dołoży wszelkich starań w celu zminimalizowania wpływu projektowanej drogi S17 na cmentarz – powiedziała "GW" rzeczniczka GDDKiA na Mazowszu Małgorzata Tarnowska.

Wschodnia obwodnica Warszawy. 15 mld zł i możliwy brak funduszy

Droga ma przebiegać przez część cmentarza, na której nie ma jeszcze grobów. Stąd apel do proboszcza "o zaniechanie dalszych pochówków na terenie planowanej budowy". Sęk w tym, że parafia właśnie po to powiększyła teren nekropolii.

Otwarcie wschodniej obwodnicy Warszawy planowano na koniec lat 20. Resort infrastruktury nie wyklucza przesunięcia tego terminu. Na inwestycję, której koszt może sięgnąć 15 mld zł, nie ma wystarczają dużo funduszy.

Źródło: GW

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8ekd9e

Podziel się opinią

Share
d8ekd9e
d8ekd9e