Trwa ładowanie...

Warszawa. Wystartowała matura 2021. Maseczki, dystans i dezynfekcja

Rozpoczęły się matury. Terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Uczniowie muszą przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym.

Share
Warszawa. Rozpoczęła się matura 2021. Maseczki, dystans i dezynfekcjaWarszawa. Rozpoczęła się matura 2021. Maseczki, dystans i dezynfekcjaŹródło: PAP
dxhxbp1

Egzaminy maturalne pisemne rozpoczęły się we wtorek 4 maja i potrwają do 20 maja. Sesja egzaminów ustnych zaplanowana jest od 19 do 21 maja.

W tym roku wyjątkowo nie jest obowiązkowa matura z tzw. przedmiotu dodatkowego, czyli egzaminu na poziomie rozszerzonym. Natomiast dla chętnych jest możliwość przystąpienia maksymalnie do sześciu takich testów.

We wtorek rano uczniowie przystąpią do egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Natomiast po południu odbędzie się egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej.

dxhxbp1

Warszawa. Matura w czasach pandemii. Wprowadzono restrykcje

Egzaminy maturalne przeprowadza się zgodnie wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Matura 2021. Zadaliśmy warszawiakom pytania z poprzednich lat

Według wprowadzonych restrykcji na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych. Zasada ta dotyczy nie tylko zdających, ale również nauczycieli, egzaminatorów czy innych pracowników szkoły zaangażowanych w matury.

Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną na egzamin nie może przyjść osoba przebywająca w domu z kimś, kto odbywa obecnie kwarantannę lub jest zakażony COVID-19. Wyjątkiem w tej konkretnie sytuacji jest potwierdzenie przechorowania koronawirusa przez zdającego lub przyjęcie szczepień przeciwko COVID-19.

dxhxbp1

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że na terenie szkoły należy zakrywać usta i nos. Ten obowiązek nie dotyczy sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego podczas egzaminów zawodowych.

"Zdający, którzy nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa lub z powodu zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia, mogą przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej" – wskazała Polska Agencja Prasowa.

W szkole należy przestrzegać ponadto odpowiedniego dystansu, co najmniej 1,5 m. Przy wejściu do placówki oraz w każdej sali egzaminacyjnej powinien być płyn do dezynfekcji rąk.

Sanepid rekomenduje, aby maturzyści nie wnosili na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych i maskotek. Ponadto każdy uczeń powinien korzystać tylko i wyłącznie z własnych przyborów takich jak: linijki, cyrkiel, itd.

dxhxbp1

Według zaleceń, ławki na egzaminach powinny być ustawione tak, aby między zdającymi zachowany został półtorametrowy odstęp.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dxhxbp1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxhxbp1