Trwa ładowanie...

Warszawa. Wystartowała matura 2021. Maseczki, dystans i dezynfekcja

Rozpoczęły się matury. Terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Uczniowie muszą przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym.

Warszawa. Rozpoczęła się matura 2021. Maseczki, dystans i dezynfekcjaWarszawa. Rozpoczęła się matura 2021. Maseczki, dystans i dezynfekcjaŹródło: PAP
d4cogst
d4cogst

Egzaminy maturalne pisemne rozpoczęły się we wtorek 4 maja i potrwają do 20 maja. Sesja egzaminów ustnych zaplanowana jest od 19 do 21 maja.

W tym roku wyjątkowo nie jest obowiązkowa matura z tzw. przedmiotu dodatkowego, czyli egzaminu na poziomie rozszerzonym. Natomiast dla chętnych jest możliwość przystąpienia maksymalnie do sześciu takich testów.

We wtorek rano uczniowie przystąpią do egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Natomiast po południu odbędzie się egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej.

Warszawa. Matura w czasach pandemii. Wprowadzono restrykcje

Egzaminy maturalne przeprowadza się zgodnie wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Matura 2021. Zadaliśmy warszawiakom pytania z poprzednich lat

Według wprowadzonych restrykcji na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych. Zasada ta dotyczy nie tylko zdających, ale również nauczycieli, egzaminatorów czy innych pracowników szkoły zaangażowanych w matury.

d4cogst

Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną na egzamin nie może przyjść osoba przebywająca w domu z kimś, kto odbywa obecnie kwarantannę lub jest zakażony COVID-19. Wyjątkiem w tej konkretnie sytuacji jest potwierdzenie przechorowania koronawirusa przez zdającego lub przyjęcie szczepień przeciwko COVID-19.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że na terenie szkoły należy zakrywać usta i nos. Ten obowiązek nie dotyczy sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego podczas egzaminów zawodowych.

"Zdający, którzy nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa lub z powodu zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia, mogą przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej" – wskazała Polska Agencja Prasowa.

W szkole należy przestrzegać ponadto odpowiedniego dystansu, co najmniej 1,5 m. Przy wejściu do placówki oraz w każdej sali egzaminacyjnej powinien być płyn do dezynfekcji rąk.

d4cogst

Sanepid rekomenduje, aby maturzyści nie wnosili na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych i maskotek. Ponadto każdy uczeń powinien korzystać tylko i wyłącznie z własnych przyborów takich jak: linijki, cyrkiel, itd.

Według zaleceń, ławki na egzaminach powinny być ustawione tak, aby między zdającymi zachowany został półtorametrowy odstęp.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4cogst
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cogst