Trwa ładowanie...
d1guuxi

Warszawa. Zaczipuj pupila. Ruszają bezpłatne zabiegi dla zwierząt

W Warszawie rusza bezpłatne czipowanie psów i kotów. Stolica dofinansowuje też sterylizację i kastrację pupili. Akcja prowadzona jest co roku i ma zapobiec bezdomności zwierząt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Ruszają bezpłatne zabiegi dla zwierząt
Warszawa. Ruszają bezpłatne zabiegi dla zwierząt (East News)
d1guuxi

Zabiegi są finansowane przez miasto i zwiększają bezpieczeństwo pupili. Jeśli zwierzę jest zaczipowane, właściciel ma większą pewność, że po zagubieniu wróci do domu. Z kolei sterylizacja i kastracja jest bezpieczniejsza niż podawanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych. Środki te mają niepożądane działania uboczne.

Bezpłatne czipowanie

Właściciele mieszkający w Warszawie mogą skorzystać z miejskiego programu bezpłatnego zaczipowania zwierzęcia. Zabieg wykona jeden z wybranych zakładów leczniczych, bez względu na dzielnicę zamieszkania. Akcja trwa do 31 grudnia lub do wyczerpania środków finansowych. Lista klinik dostępna jest na stronie Urzędu m.st. Warszawy.

d1guuxi

Jak przypomina ratusz, czip ma wielkość ziarenka ryżu i wprowadzany jest podskórnie. Nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Może działać nawet kilkadziesiąt lat.

Zasady oznaczania

Aby oznaczyć zwierzę, wystarczy wypełnić wiosek w placówce weterynaryjnej. Należy przy tym okazać dowód tożsamości oraz książeczkę zdrowia lub paszport psa bądź kota.

Pies lub kot musi mieć ukończony 12 tydzień życia. Dodatkowo psy muszą mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

d1guuxi

Po zaczipowaniu dane zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL. Dane znajdą się w systemie w ciągu pięciu dni od dnia zabiegu.

Gdy zgubione zwierzę zostanie odnalezione, funkcjonariusze Eko Patrolu Straży Miejskiej za pomocą specjalnego czytnika odczytują indywidualny numer czipa. W elektronicznej bazie danych znajdą informacje o właścicielu. W takie urządzenia wyposażone jest też Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt oraz większość lecznic weterynaryjnych.

Od 2007 r. w ramach akcji prowadzonej przez miasto oznaczono ponad 100 tys. psów i kotów.

Sterylizacja i kastracja

Mieszkańcy mogą również poddać psa lub kota sterylizacji i kastracji. Warszawa pokrywa koszt wizyty kwalifikującej a następnie narkozy, sterylizacji lub kastracji, pooperacyjnej opieki oraz wizyty kontrolnej i zdjęcia szwów.

d1guuxi

Co należy przynieść

Podczas pierwszej wizyty właściciel okazuje dowód tożsamości, Kartę Warszawiaka z ważnym e-hologramem i książeczkę zdrowia zwierzęcia z numerem czipa. Psy muszą mieć również potwierdzone szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Zwierzę musi mieć ukończone sześć miesięcy. Podczas zabiegu, suki i kotki nie powinny być w trakcie cieczki bądź rui. Od ostatniego szczepienia muszą upłynąć przynajmniej dwa tygodnie.

W latach 2012-2019 sterylizacji i kastracji wspieranej przez miasto poddano ponad 13 tys. psów i kotów.

d1guuxi

Wsparcie bezdomnych zwierząt

Miasto zapewnia całodobową opiekę weterynaryjną zwierzętom, które uległy wypadkom drogowym. Stolica finansuje też działania Eko patrolu Straży Miejskiej. Część pieniędzy przekazana jest organizacjom działającym na rzecz zwierząt. Podobnie jak w ubiegłym roku, poszczególne dzielnice otrzymają karmę dla kotów wolno żyjących, które pomagają likwidować gryzonie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1guuxi

Podziel się opinią

Share
d1guuxi
d1guuxi