Trwa ładowanie...

"Warszawa zawsze wyczekiwała na nowe premiery". Ruszają teatralne spacery

Projekt towarzyszy obchodom 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Share
"Warszawa zawsze wyczekiwała na nowe premiery". Ruszają teatralne spacery
d53zbzt

W niedzielę, 11 października, w Warszawie odbędą się pierwsze spacery teatralne, w których wezmą udział artyści, miłośnicy teatru oraz wszyscy ci, którzy lubią spacerować i w nieoczywistej formie poznawać polski teatr oraz jego historię.

W której warszawskiej kawiarni poranną kawę pijał Jerzy Grzegorzewski? Jak Tadeusz Łomnicki przygotowywał się do ról? Gdzie jako aktor debiutował Wojciech Bogusławski? – odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych będzie można znaleźć, wychodząc jesienią na „teatralne spacerowniki”, które już od 11 października organizowane będą w największych polskich miastach.

Projekt towarzyszy obchodom 250-lecia teatru publicznego w Polsce, których organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W związku z tą szczególną dla polskiego teatru rocznicą, w całym kraju i przez cały rok prowadzone są różnorodne projekty oraz inicjowane wydarzenia, których koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. - Planując spacery teatralne, na które dziś państwa zapraszamy, zależało nam nie tylko na tym, aby w tej niekonwencjonalnej i bardzo przyjaznej formie przybliżyć nieco historię polskiego teatru publicznego. Naszymi spacerami chcemy również „wydobyć” z miejskiej architektury miejsca dla teatru niegdyś bardzo ważne, a dziś zapomniane i przywrócić im należną rolę dzięki wspomnieniom i opowieściom. Chcielibyśmy znów skierować na nie uwagę i przypomnieć, że to właśnie one pracowały na piękną historię polskiego teatru - podkreśla Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego.

Pierwszy spacer ulicami Warszawy - pod hasłem Teatrowiska warszawskie - ruszy 11 października o godz. 13:00 z placu Krasińskich (miejsca, gdzie w latach 1779–1833 mieścił się Teatr Narodowy). Następnie wspólnie przejdziemy ulicą Miodową, zatrzymując się przy Collegium Nobilium, siedzibach Teatru Nowości, kabaretów Qui pro Quo i Momusa, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Teatru Narodowego, Teatru w Pałacu Radziwiłłowskim, Teatru Żydowskiego, Teatru Studio i Dramatycznego. W każdym z odwiedzanych miejsc na uczestników spaceru czekać będą niespodzianki – na przykład spotkania i opowieści artystów związanych z poszczególnymi scenami.

d53zbzt

- Warszawa zawsze żywo reagowała na teatr. Wyczekiwała na nowe premiery. Komentowała. Żyła teatrem. Część teatralnej historii umyka, a my chcemy ją utrwalić, pokazać, zaprzyjaźnić dzisiejszego widza ze śladami przeszłości. Powiązać ją z dniem dzisiejszym tak warszawskiego, jak i polskiego teatru. Inspirującego, poszukującego, twórczego. Spacery pozwolą na taką poznawczą podróż. Otworzą na teatr nowych fanów - dodaje dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Tomasz Thun-Janowski.

Warszawski spacer pod hasłem Teatrowiska warszawskie, poprowadzi Paweł Płoski, na co dzień wykładowca Akademii Teatralnej, kierownik działu literackiego Teatru Narodowego, członek redakcji miesięcznika „Teatr” oraz badacz dziejów instytucji teatralnych. Wezmą w nim udział m.in.: Dorota Buchwald – dyrektor Instytutu Teatralnego, Tomasz Thun-Janowski - dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy, oraz artyści i przedstawiciele władz stołecznych teatrów.

Proponowane trasy mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej, a tym samym kulturalnej historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzone będą nie tylko przez przeszkolonych miejskich przewodników, ale także znanych artystów.

Wszystkie spacerowe scenariusze znajdą się na poświęconej projektowi stronie internetowej spacerownikteatralny.pl . Dokładne plany tras, dostosowane także do łatwego posługiwania się nimi na urządzeniach mobilnych, zostaną tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Ważnym miejscem na stronie internetowej będzie sekcja poświęcona autorskim trasom tematycznym, przygotowywanym przez artystów i historyków teatru.

d53zbzt
d53zbzt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d53zbzt
d53zbzt