Trwa ładowanie...

Warszawa. ZDM przeprowadza przetarg na konserwację oświetlenia

Zarząd Dróg Miejskich czeka na oferty od firm zainteresowanych wieloletnią umową na bieżącą konserwację oświetlenia ulicznego. Konserwatorzy mają zająć się również wymianą starych opraw na nowoczesne LED. Przyniesie to dodatkowe oszczędności.

Share
Warszawa. ZDM przeprowadza przetarg na konserwację oświetleniaŹródło: Zarząd Dróg Miejskich
d422stk

Przetarg podzielony jest na 10 części. Odpowiadają one wewnętrznemu podziałowi Warszawy na rejony pod kątem konserwacji oświetlenia. Łącznie obejmuje wszystkie dzielnice Warszawy poza Bemowem i Ursusem. Tam konserwacja w dłuższej perspektywie jest już zapewniona na podstawie obowiązujących umów.

Do zadań konserwatora w ramach trzyletniej umowy będzie należało m.in. usuwanie usterek. Chodzi o całodobowe pogotowie. Konserwator będzie musiał zapewnić prawidłowe działanie latarni, czyli opraw i wszystkich urządzeń oświetleniowych. Do zadań będzie należało również dbanie o estetyczny wygląd, mycie kloszy i słupów i w razie potrzeby wymiana na nowe. Ważnym zadaniem będzie systematyczne usuwanie z urządzeń oświetleniowych nielegalnych plakatów, reklam itp.

W porównaniu z poprzednimi umowami, nowością jest zlecenie konserwatorom dodatkowych prac polegających na wymianie starych opraw oświetleniowych na nowoczesne oprawy LED. W ten sposób rozpocznie się realizacja zapowiadanego programu wymiany na energooszczędne wszystkich opraw oświetleniowych na głównych ulicach w perspektywie do 2022 roku.

d422stk

Warszawa. Dodatkowe oszczędności

Wymiana 43 tysięcy opraw sama w sobie będzie dużym źródłem oszczędności. Zużycie energii elektrycznej będzie trzykrotnie niższe. W ciągu roku jest to oszczędność ok. 38 GWh, czyli kwoty ok. 16 mln zł. Same tylko oszczędności energii pozwolą na zwrot kosztów inwestycji w ciągu trzech lat.

Drogowcy wciąż jednak szukają kolejnych oszczędności. Oprawy do wymiany przez konserwatorów zakupią sami w ramach osobnego zamówienia. Dzięki takiej strategii, kupując oprawy bezpośrednio od producentów i zlecając ich montaż konserwatorom, będzie można uzyskać finalnie niższy koszt wymiany opraw, niż przy formule zamówienia łączonego na dostawę i montaż.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d422stk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d422stk