Trwa ładowanie...
dukzb5v

Warszawa. Zmarł legendarny proboszcz Ursynowa ks. Tadeusz Wojdat

W czwartek rano w szpitalu przy ul. Stępińskiej zmarł ksiądz prałat Tadeusz Wojdat. W listopadzie skończyłby 80 lat. Był wieloletnim proboszczem i twórcą parafii Wniebowstąpienia Pańskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Nie żyje ksiądz Tadeusz Wojdat
Warszawa. Nie żyje ksiądz Tadeusz Wojdat (East News)
dukzb5v

Przez kilka ostatnich lat ksiądz zmagał się z chorobą nowotworową. Informację o śmierci potwierdziła parafia Wniebowstąpienia Pańskiego. Parafia za kilka dni ma podać szczegóły uroczystości pogrzebowych.

Ksiądz Tadeusz Wojdat niedawno obchodził 55-lecie posługi kapłańskiej. Był niestrudzonym budowniczym kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego, pierwszej parafii na Ursynowie Północnym. Jak podkreśla portal haloursynow.pl, parafianie uwielbiali go za życzliwość, mądrość i niesamowitą pogodę ducha.

Warszawa. Święcenia z rąk kardynała Wyszyńskiego

Ksiądz Wojdat urodził się 21 listopada 1940 r. we wsi Jastrzębia koło Radomia w rodzinie rolników. W 1965 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po dziesięciu latach został proboszczem parafii św. Zofii Barat w Grabowie (dzisiejszy Zielony Ursynów).

dukzb5v

Ksiądz wspominał wizytę kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1980 r. w parafii w Grabowie. Kardynał powierzył mu wówczas zadanie zbudowania nowego kościoła.

- Ksiądz kardynał Wyszyński serdecznie mnie objął za szyję i powiedział: "Jesteś potrzebny. Chcę Ci powierzyć ważne zadanie, wiele zależy od Ciebie". A potem wszystko było już pasją... Nieważne było ile godzin dziennie pracy, nieważne ile dziennie trzeba było zrobić kilometrów, by poszukać materiałów budowlanych, nieważne że trzeba było odstać 5-10 godzin w tartaku, by zdobyć 5 metrów sześciennych tarcicy... To było nieważne, to była pasja... Usłyszeć z ust kardynała Stefana Wyszyńskiego takie słowa to wielka sprawa... To było moje najważniejsze zadanie w życiu! - wspominał Wojdat.

Od tego czasu walczył o teren pod budowę kościoła, materiały budowlane, ekipy oraz wspierał projektantów – czytamy na portalu.

W 1982 r. nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego. 4 maja 1989 roku kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w swojej oryginalnej formie architektonicznej był gotowy do poświęcenia przez prymasa kard. Józefa Glempa. Kościół dolny był gotowy w 1998 r.

Proboszczem największej ursynowskiej parafii ks. Tadeusz Wojdat był do 2012 roku. Następnie rezydował w parafii.

Źródło: haloursynow.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dukzb5v

Podziel się opinią

Share
dukzb5v
dukzb5v