Trwa ładowanie...

Warszawa. Zmarł legendarny proboszcz Ursynowa ks. Tadeusz Wojdat

W czwartek rano w szpitalu przy ul. Stępińskiej zmarł ksiądz prałat Tadeusz Wojdat. W listopadzie skończyłby 80 lat. Był wieloletnim proboszczem i twórcą parafii Wniebowstąpienia Pańskiego.

Share
Warszawa. Zmarł legendarny proboszcz Ursynowa ks. Tadeusz WojdatŹródło: East News
d2gz7hz

Przez kilka ostatnich lat ksiądz zmagał się z chorobą nowotworową. Informację o śmierci potwierdziła parafia Wniebowstąpienia Pańskiego. Parafia za kilka dni ma podać szczegóły uroczystości pogrzebowych.

Ksiądz Tadeusz Wojdat niedawno obchodził 55-lecie posługi kapłańskiej. Był niestrudzonym budowniczym kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego, pierwszej parafii na Ursynowie Północnym. Jak podkreśla portal haloursynow.pl, parafianie uwielbiali go za życzliwość, mądrość i niesamowitą pogodę ducha.

Warszawa. Święcenia z rąk kardynała Wyszyńskiego

Ksiądz Wojdat urodził się 21 listopada 1940 r. we wsi Jastrzębia koło Radomia w rodzinie rolników. W 1965 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po dziesięciu latach został proboszczem parafii św. Zofii Barat w Grabowie (dzisiejszy Zielony Ursynów).

d2gz7hz

Ksiądz wspominał wizytę kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1980 r. w parafii w Grabowie. Kardynał powierzył mu wówczas zadanie zbudowania nowego kościoła.

- Ksiądz kardynał Wyszyński serdecznie mnie objął za szyję i powiedział: "Jesteś potrzebny. Chcę Ci powierzyć ważne zadanie, wiele zależy od Ciebie". A potem wszystko było już pasją... Nieważne było ile godzin dziennie pracy, nieważne ile dziennie trzeba było zrobić kilometrów, by poszukać materiałów budowlanych, nieważne że trzeba było odstać 5-10 godzin w tartaku, by zdobyć 5 metrów sześciennych tarcicy... To było nieważne, to była pasja... Usłyszeć z ust kardynała Stefana Wyszyńskiego takie słowa to wielka sprawa... To było moje najważniejsze zadanie w życiu! - wspominał Wojdat.

Od tego czasu walczył o teren pod budowę kościoła, materiały budowlane, ekipy oraz wspierał projektantów – czytamy na portalu.

W 1982 r. nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego. 4 maja 1989 roku kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w swojej oryginalnej formie architektonicznej był gotowy do poświęcenia przez prymasa kard. Józefa Glempa. Kościół dolny był gotowy w 1998 r.

d2gz7hz

Proboszczem największej ursynowskiej parafii ks. Tadeusz Wojdat był do 2012 roku. Następnie rezydował w parafii.

Źródło: haloursynow.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2gz7hz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gz7hz
d2gz7hz