Trwa ładowanie...
dla00g8

Warszawa. Znamy zwycięzców konkursu na Ulubione Księgarnie Warszawy

Mieszkańcy stolicy wybrali ulubione, niezależne księgarnie i antykwariaty. 10 zwycięzców otrzyma nagrody pieniężne i tytuł "Ulubiona Księgarnia Warszawy".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Wybrano 10 Ulubionych Księgarń Warszawy
Warszawa. Wybrano 10 Ulubionych Księgarń Warszawy (Tabaruk fot. Ewelina Lach UM Warszawa)
dla00g8

Jak informuje stołeczny ratusz, plebiscyt na ulubioną księgarnię Warszawy jest nową inicjatywą. W tym roku został zorganizowany po raz pierwszy. Konkurs powstał z myślą o księgarniach niezależnych, które najbardziej odczuły skutki kryzysu wywołanego przez koronawirusa.

Lista laureatów:

1. nagroda Księgarnia Artystyczna Bookoff przy Muzeum nad Wisłą - 3579 głosów
2. nagroda Tajfuny – 3460 głosów

dla00g8

Wyróżnienia:

• Antykwariat Grochowski Marek Łączyński – 1558 głosów
• Księgarnia Wrzenie Świata – 1303 głosy
• Księgarnia Galeria Nieznany Świat – 1177 głosów
• Tarabuk w Nowym Świecie Muzyki – 1073 głosy
• Bajbuk – 953 głosy
• Księgarnia Eureka – 754 głosy
• Dwa Koty Saska Kępa – 749 głosów
• Trzy Jeże – 729 głosów

Zwycięskie księgarnie otrzymają nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy. 10 miejsc - księgarń i antykwariatów - z największą liczbą zdobytych głosów otrzyma nagrody pieniężne o łącznej wartości 78 tys. zł. Laureat pierwszej nagrody otrzyma 20 tys. zł, drugiej – 10 tys. zł, a kolejne po 6 tys. zł.

Wszystkie placówki będą mogły przez najbliższy rok używać tytułu "Ulubiona Księgarnia Warszawy", jako wizytówki profesjonalizmu i otwartości na potrzeby czytelników.

dla00g8

- Wierzę głęboko w to, że książki odmieniają nasze życie. Księgarnie niezależne to ważne miejsca na kulturalnej mapie stolicy. Mamy ich w Warszawie około stu, to często małe podmioty, prowadzone rodzinnie albo przez grupy przyjaciół. Właśnie te miejsca najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii, ale nie poddały się: działały aktywnie, także w sferze online, w oryginalny sposób promując książki i literackie pasje. Zależało nam na tym, by te niezwykłe miejsca przetrwały – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

Wraz ze startem konkursu na początku lipca urząd miasta poprosił mieszkańców, by w tym trudnym dla kultury czasie wspierali księgarnie niezależne i antykwariaty. Przede wszystkim – odwiedzając je, choćby online, a także robiąc tam książkowe zakupy. Jak podkreśla ratusz, po raz kolejny mieszkańcy Warszawy udowodnili, że są solidarni. Warszawiacy licznie również głosowali w plebiscycie.

W głosowaniu oddano ponad 21 tysięcy głosów. Czytelnicy mogli też podzielić się opiniami o ulubionych księgarniach – dlaczego właśnie tam lubią spędzać czas i kupować książki. Autorzy najciekawszych recenzji zostaną nagrodzeni upominkami - zapowiadają urzędnicy.

"Ulubiona Księgarnia Warszawy" jest wspólną inicjatywą miasta oraz Biblioteki Analiz, Stowarzyszenia Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie i Polskiej Izby Książki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dla00g8

Podziel się opinią

Share
dla00g8
dla00g8