Trwa ładowanie...
d2ireog

Warszawa. Żoliborz będzie miał nowy Bazar w duchu zero waste

Niespełna trzy lata temu w Warszawie powstał pierwszy Bazar Miejski - sklep w duchu zero waste, w którym każdy może coś wystawić na sprzedaż. Już w sobotę, nastąpi otwarcie nowej filii Bazaru, w sąsiedztwie kultowego “Merkurego” na Żoliborzu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Na Żoliborzu powstanie nowy bazar
Warszawa. Na Żoliborzu powstanie nowy bazar (Ola Golczyńska)
d2ireog

Wszystko zaczęło się przy ulicy Oleandrów, obok Placu Zbawiciela. Właśnie w tej okolicy w 2017 r. Tomasz Gałkowski otworzył pierwszy Bazar Miejski. Pomysł wykiełkował z zamiłowania do idei zero waste i gospodarki cyrkularnej.

Chodziło o stworzenie miejsca, do którego każdy może przynieść nieużywane przedmioty i wystawić je na sprzedaż, nie poświęcając na to dużo czasu. Udało się na to wymyślić bardzo prosty sposób. Regały w Bazarze Miejskim można wynająć przez internet. Następnie trzeba tylko dostarczyć rzeczy. Żeby sprawdzić, czy się sprzedały, wystarczy włączyć stronę internetową sklepu.

Bazar Miejski bardzo szybko stał się popularny. Regały się zapełniły. Goście sklepu przekazywali dalej informację, że na Oleandrów można wyszukać wiele skarbów. Tak jest do dzisiaj. Są tam wystawione na sprzedaż ubrania, kosmetyki, zabawki, narzędzia, a nawet kilkunastoletni GameBoy.

d2ireog

Odwiedzając sklep oparty na zamkniętym obiegu przedmiotów, praktycznie zawsze można wyszperać coś zaskakującego. Jeszcze częściej coś, co po prostu się przyda. Kupując w Bazarze Miejskim, nie mnożymy przyszłych odpadów, ani nie przykładamy ręki do nadprodukcji towarów.

Klimat Bazaru Miejskiego i sama idea utrzymywania przedmiotów we wtórnym obiegu, stały się na tyle popularne, że w Warszawie zostanie otwarty drugi lokal. Będzie mieścił się przy ulicy Słowackiego 12.

Warszawa. Nieprzypadkowo wybrano Żoliborz

Żoliborz jest znany ze współpracy sąsiedzkiej i licznych oddolnych inicjatyw. Był naturalnym wyborem na lokalizację nowego butiku. Zamknięty obieg przedmiotów, to jednocześnie otwarty obieg dla nowych relacji i wzmacniania społecznych więzi.

d2ireog

Rozpoczęcie działania planowane było pierwotnie na kwiecień. Rozwój pandemii uniemożliwił te plany. Skończyło się jedynie na przesunięciu daty otwarcia.

Bazar będzie mieścił się w pawilonie przy ul. Słowackiego 12, w sąsiedztwie architektonicznej ikony Żoliborza - Domu Handlowego „Merkury” projektu Jacka Nowickiego. Zacznie działać w sobotę, 30 maja.

Warszawa. Otwarcie w formie garażówki

Z tej okazji pierwsi wystawcy, którzy zarejestrują się na stronie internetowej sklepu, będą mogli wynająć regał na tydzień w promocyjnej cenie 20 złotych. Otwarcie przybierze formę garażówki, ale nietypowej. Wszystkie rzeczy będzie można po prostu zostawić w Bazarze, sprzedaż zostawiając ekipie sklepu.

d2ireog

W nowootwartym lokalu pojawią się również regały fundacji Serce Miasta. To inicjatywa aktywnie wspierająca osoby w kryzysie. Cały dochód ze sprzedaży wieszaków zostanie przekazany na działalność fundacji.

Jak zapewniają organizatorzy, “sobotnie wydarzenie zostało obmyślone tak, żeby było pięknie, ale i bezpiecznie - zgodnie z aktualnymi wytycznymi w związku z pandemią. Bazar Miejski można odwiedzać ze spokojem, ale i ekscytacją poprzedzającą odkrywanie nowych skarbów”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2ireog

Podziel się opinią

Share
d2ireog
d2ireog