Trwa ładowanie...

Warszawiakom podoba się biurowiec powstający przy Placu Zamkowym

"Idealnie wpisuje się w historyczną zabudowę warszawskiej Starówki"

Warszawiakom podoba się biurowiec powstający przy Placu Zamkowym
d2fnb4m
d2fnb4m

Senatorska Investment, firma budująca kontrowersyjny budynek przy pl. Zamkowym zleciła przeprowadzenie badań ośrodkowi badawczemu Millward Brown. Chodziło właśnie o opinie warszawiaków na temat tej inwestycji. Według nich, budynek podoba się blisko 70% warszawiaków. Tylko 22% badanych osób stwierdziło, że budynek im się nie podoba, a ok. 11% nie miało na ten temat zdania.

Ponad dwie trzecie osób badanych uznało, że budynek dobrze wkomponowuje się w okoliczną zabudowę, a tylko ok. 20% osób było odmiennego zdania.

Warszawiacy biorący udział w badaniu ocenili także pozytywnie decyzję inwestora o zabudowie pustej działki przy Placu Zamkowym – 66% osób stwierdziło, że woli w tym miejscu powstający budynek zamiast niezagospodarowanej wcześniej przestrzeni, a tylko 20% respondentów wolałoby, żeby działka pozostała nadal pusta.

Mieszkańcy miasta mieli również możliwość wskazania rodzaju usług, które mogłyby pojawić się w budynku. Badani mieszkańcy stolicy najchętniej widzieliby w nowym budynku restaurację lub kawiarnię - każdą z nich wskazało 41% respondentów. Co trzeci mieszkaniec Warszawy (37%) chciałby, aby w budynku powstała galeria sztuki, a 10% badanych widziałoby w tym miejscu drogerię lub sklep z odzieżą.

d2fnb4m

Badanie zostało zrealizowane przez firmę Millward Brown na grupie 500 osób. Projekt wykonano metodą sondażu ulicznego w wybranych punktach miasta, opartego o ankietę na tablecie (CAPI). Badanie odbyło się w dniach 17-24 września 2014 roku.

Budynek biurowo-usługowy przy najważniejszym placu w Warszawie jest już w stanie surowym. W październiku zawisła tam symboliczna wiecha.* Pierwsi najemcy będą mogli się wprowadzić do budynku w I kwartale 2015 r., kiedy planowane jest zakończenie inwestycji. *

Budynek osiągnął ten stan nadzwyczaj szybko, biorąc pod uwagę, że zaopatrzony jest w dwupoziomowy podziemny parking. Obecnie wykonywane są pokrycia dachu, rozpoczęto prace elewacyjne i wykończeniowe na zewnątrz budynku, a ich zakończenie planowane jest na przełomie roku.

Inwestycja wzbudziła ogromny sprzeciw nie tylko wśród okolicznych mieszkańców, ale też u licznych organizacji grupujące np. miłośników zabytków. O biurowcu informowaliśmy wielokrotnie . Budynek będzie nie tylko mieścił się 80 metrów od kolumny Zygmunta, ale zmieni zasadniczo widok na najważniejszy plac w stolicy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

d2fnb4m

UNESCO w swoim raporcie uznało, że biurowiec jest za duży i może konkurować z przestrzenią Starówki, a niektóre elementy jego elewacji nie pasują do otoczenia. Inwestor zapowiedział zmiany w projekcie - zmianę koloru elewacji oraz obniżenie wysokości dachów o 30 cm.

d2fnb4m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fnb4m