Trwa ładowanie...
d1iufea

Warszawscy seniorzy zadebiutują jako reżyserzy filmowi

Projekt pokazuje, że nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń i samorealizację.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawscy seniorzy zadebiutują jako reżyserzy filmowi
d1iufea

Piętnaście krótkometrażowych filmów będzie można zobaczyć podczas dwóch grudniowych pokazów specjalnych w Kinie Muranów. Będą one niezwykłe z tego powodu, iż w role reżyserów wcielili się stołeczni seniorzy, dla których jest to absolutny debiut. To już czwarta edycja projektu pn. „Późne debiuty: Akademia”.

Co warte podkreślenia, wcześniej 50 seniorów wzięło udział w specjalnych warsztatach przygotowawczych: w Śródmieściu, na Targówku i Mokotowie. Pracując w kilkuosobowych zespołach, ich końcowym zadaniem było stworzenie krótkometrażowego filmu, z wykorzystaniem nabytych technik i umiejętności.

- Jednym z najważniejszych elementów techniki wideo uczestniczącego jest pozostawienie wolności co do tematów, formy czy gatunku filmowego – wolność w ekspresji twórczej jest dla nas wartością nadrzędną – mówi Łukasz Szewczyk z Pracowni Filmowej „Cotopaxi”. Efekt prac będzie można podziwiać w Kinie Muranów podczas pokazów: 18 i 22 grudnia o godz. 17.30. Wstęp jest bezpłatny.

d1iufea

- Nasze warsztaty są tak przemyślane, żeby absolutnie każdy mógł nauczyć się, przynajmniej w podstawowym stopniu, realizować filmy. Nawet jeżeli uczestnicy nigdy nie mieli do czynienia z aparatami fotograficznymi czy kamerami, mogą wziąć udział w projekcie i cieszyć się ze wspólnej pracy i powstałych filmów – podsumowuje Szewczyk.

Organizatorzy zdradzają jedynie, że seniorzy posiłkowali się w tworzeniu filmów własnym otoczeniem i problemami swojej grupy społecznej. Część produkcji będzie nawiązywać do relacji międzypokoleniowych oraz wielu wyzwań współczesności. Projekt „Późne debiuty: Akademia” ma na celu aktywizację osób starszych oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu i cyfrowemu.

Przeczytajcie też: Politechnika Warszawska najchętniej wybieraną uczelnią w Polsce. "Tłumy kandydatów"

d1iufea

Podziel się opinią

Share
d1iufea
d1iufea