Trwa ładowanie...

Warszawski smog dotrze do Brukseli. Żłożono skargę do KE

"Działania polityków pozostawiają wiele do życzenia"

Share
Warszawski smog dotrze do Brukseli. Żłożono skargę do KE
dkuh5v5

Działacze kilku organizacji złożyli skargę do Komisji Europejskiej na - jak mówią - wieloletnie zaniedbania władz w kwestii zanieczyszczeń powietrza.

W warszawskiej siedzibie Komisji zostawili skargę podpisaną przez 24 tysiące osób. Skala zanieczyszczeń jest ogromna, co jest szkodliwe dla zdrowia człowieka - mówi Anna Ogniewska Greenpeace Polska.

Mecenas Agnieszka Warso-Buchanan z ClientEarth Prawnicy dla Ziemi twierdzi, że działania polityków pozostawiają wiele do życzenia. Prawniczka skrytykowała rozporządzenie, dotyczące jakości paliw .

dkuh5v5

Jeśli komisja uzna zarzuty bezczynności za zasadne, może nałożyć na Polskę kary finansowe. Skargę przygotowywały organizacje ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Miasto Jest Nasze , Akcja Demokracja i Greenpeace.

"Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie. Co roku z powodu smogu w naszym kraju przedwcześnie umiera blisko 50 tys. osób. Mamy dosyć bezczynności kolejnych rządów i stawianiu węgla ponad zdrowiem obywateli. Apelujemy do Komisji Europejskiej o pilne zajęcie się problemem łamania przez Polskę unijnych norm jakości powietrza, szczególnie w zakresie przekroczeń norm rakotwórczego benzo(a)pirenu" - fragment skargi, jaką złożono w Komisji Europejskiej.

Jest bardzo źle

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zapowiada, że w związku z prognozowanymi opadami i zmianą pogody dziś nastąpi poprawa jakości powietrza w części kraju. Wczoraj w wielu miejscach Polski zostały przekroczone normy jakości powietrza - zanieczyszczenia pochodzą głównie z pieców i samochodów, a brak wiatru sprzyja występowaniu ich wysokich stężeniach.

GIOŚ informuje, że wystąpienie opadów powinno poprawić jakość powietrza w centrum, na północnym wschodzie i częściowo na południu kraju.

dkuh5v5

Dziś w Warszawie rano powietrze było określone według indeksu jego jakości jako "bardzo złe". W ostatnim czasie wskaźniki pokazywały gorszą jakość powietrza, związaną z tzw. niską emisją z pieców i emisją liniową związaną z transportem samochodowym.

dkuh5v5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkuh5v5
dkuh5v5