Trwa ładowanie...

Warszawski żonkil trafi na znaczki pocztowe

Znaczek o wartości 3,80 zł wydrukowano na papierze fluorescencyjnym w formacie 31,25 na 43 mm, w nakładzie 300 tys. sztuk

Share
Warszawski żonkil trafi na znaczki pocztowe
d1ge0ym

Znaczek z żółtym żonkilem, oficjalnym logo obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, zostanie wydany przez Pocztę Polską. Będzie dostępny od 19 kwietnia wraz ze specjalnie zaprojektowaną kopertą i tzw. datownikiem Pierwszego Dnia Obiegu, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1 z napisem "19.04.2013. 70. rocznica powstania w getcie warszawskim. Warszawa 1".

Więcej o obchodach rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

- Stylizowany kwiat żonkila, oficjalne logo rocznicy obchodów, swoim kształtem nawiązuje do gwiazdy Dawida noszonej przymusowo przez Żydów podczas okupacji niemieckiej - mówi artystka plastyk Marzanna Dąbrowska z Poczty Polskiej, która zaprojektowała znaczek.

Żonkile są symbolem pamięci o żydowskich bohaterach getta. Kwiaty te kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania. Ostatni przywódca zrywu Marek Edelman co roku składał w dniu rocznicy wybuchu powstania bukiet żółtych żonkili pod stołecznym Pomnikiem Bohaterów Getta.

d1ge0ym

Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było aktem rozpaczy w ostatniej fazie likwidacji getta, rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej. W chwili wybuchu powstania w getcie było około 70 tys. Żydów; prawie 14 tys. z nich zginęło. Reszta została wywieziona do obozów zagłady. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 roku. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

d1ge0ym

Podziel się opinią

Share
d1ge0ym
d1ge0ym