Trwa ładowanie...
d46rpfy

Warszawskie "koloseum", czyli opuszczona gazownia na Woli (ZDJĘCIA)

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawskie "koloseum", czyli opuszczona gazownia na Woli (ZDJĘCIA)
d46rpfy

Gazownia na Warszawskiej Woli przy dawnej ulicy Dworskiej (dziś Kasprzaka) powstała w latach 1886–1888. Na jej terenie znajdują się dwa duże, okrągłe budynki z czerwonej cegły. Wewnątrz nich mieściły się kiedyś metalowe zbiorniki, w których produkowano gaz aż do 1978 roku. Dziś jest to miejsce opuszczone i zaniedbane, ale mimo to zachwyca.

Z dachu starego zbiornika warszawskiej gazowni można zobaczyć nitki podmiejskich pociągów. W środku jest tak cicho, że stojąc na szczycie można usłyszeć furkot skrzydeł gołębi. Warszawskie "koloseum" mogłoby być jedną z ważniejszych atrakcji w mieście. Miało przecież swoje "pięć minut" na dużym ekranie - Filip Bajon pod koniec lat 70. tak zachwycił się rotundami, że w filmie "Aria dla Atlety" jedna z nich "zagrała" arenę dla zapaśników. Nakręcono tu scenę walki na Mistrzostwach Świata. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Zabytek niszczeje, a powybijane szyby w oknach i spróchniałe deski odstraszają.

Znalazł się jednak człowiek, który postanowił uwiecznić fenomen warszawskiego "koloseum" na fotografiach. Dzięki autorowi bloga Szary Burek to miejsce staje się bardziej dostępne i przyjazne niż kiedykolwiek wcześniej.

d46rpfy

Podziel się opinią

Share

d46rpfy

d46rpfy