Trwa ładowanie...
d45tt92

Warszawskie obchody 12. rocznicy śmierci pułkownika Kuklińskiego

Uroczystości odbędą się m.in. na wojskowych Powązkach.
Share
Warszawskie obchody 12. rocznicy śmierci pułkownika Kuklińskiego
d45tt92

Warszawa wspomina oficera, który rzucił wyzwanie komunistom. W 12. rocznicę śmierci w stolicy odbędą się uroczystości, upamiętniające pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Dyrektor Izby Pamięci Ryszarda Kuklińskiego Filip Frąckowiak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że o 12.00 zaplanowano złożenie kwiatów na grobie pułkownika, na wojskowych Powązkach.

Z kolei o 19.00 w Archikatedrze świętego Jana Chrzciciela na Starym Mieście odprawiona zostanie msza święta w jego intencji. Pułkownik Ryszard Kukliński był w czasach PRL wysokim oficerem Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego. W 1972 roku nawiązał współpracę z amerykańskim wywiadem, przekazując CIA w następnych latach wiele tajnych dokumentów i informacji, dotyczących między innymi planów wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Z powodu groźby dekonspiracji uciekł z kraju przy pomocy Amerykanów w listopadzie 1981 roku. Skazany na karę śmierci przez komunistyczny sąd , został zrehabilitowany w 1997 roku. Zmarł 11 lutego 2004 roku w Tampa w Stanach Zjednoczonych. W ostatnim czasie minister obrony Antoni Macierewicz wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o przyznanie pośmiertnie pułkownikowi awansu generalskiego. Sprawa jest w toku.

d45tt92

Źródło: IAR

Przeczytajcie też: Spadł śnieg. Na ulice wyjechały posypywarki

d45tt92

Podziel się opinią

Share
d45tt92
d45tt92