Trwa ładowanie...
d2akyha

Warszawskie obchody 73. rocznicy Akcji pod Arsenałem

Odbyła się m.in. uroczysta msza święta oraz apel pamięci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawskie obchody 73. rocznicy Akcji pod Arsenałem
d2akyha

- Uczestnicy Akcji pod Arsenałem uczą nas wartości ponadczasowych - mówił ksiądz major Robert Krzysztofiak w trakcie uroczystej mszy z okazji 73. rocznicy tego wydarzenia. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie kapelan Jednostki Wojskowej Komandosów podkreślał w homilii, że postawa młodych ludzi, którzy walczyli za Polskę pozostaje wzorem dla kolejnych pokoleń.

Ksiądz major Robert Krzysztofiak powiedział, że od uczestników Akcji pod Arsenałem możemy się uczyć miłości, lojalności, zaufania, jedności i umiłowania wartości nieprzemijających. Jak dodał, jest to testament, który zostawili nam: Jan Bytnar "Rudy", Tadeusz Zawadzki "Zośka" oraz Aleksy Dawidowski "Alek".

Duchowny przypomniał, że harcerze Szarych Szeregów byli wychowywani według programu - dziś, jutro, pojutrze. "Dziś" oznaczało bieżącą walkę, sabotaż i działanie w konspiracji, "jutro" - otwartą walkę zbrojną z okupantem, a pojutrze - pracę w wolnej Polsce i odbudowę zniszczonego po wojnie kraju.

d2akyha

Po mszy świętej u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej, w miejscu odbicia więźniów odbył się apel pamięci. Podczas akcji 26 marca 1943 roku uwolniono 21 więźniów przewożonych z siedziby Gestapo, przy alei Szucha na Pawiak. Głównym celem było odbicie "Rudego" z rąk Gestapo.

Źródło: IAR

Przeczytajcie też: Stołeczni wandale nie próżnują. "Zniszczyli elewację miejskiej toalety przy al. Niepodległości"

d2akyha

Podziel się opinią

Share
d2akyha
d2akyha