Trwa ładowanie...

Warszawskie obchody 73. rocznicy Akcji pod Arsenałem

Odbyła się m.in. uroczysta msza święta oraz apel pamięci.

Warszawskie obchody 73. rocznicy Akcji pod Arsenałem
d30s7iq
d30s7iq

- Uczestnicy Akcji pod Arsenałem uczą nas wartości ponadczasowych - mówił ksiądz major Robert Krzysztofiak w trakcie uroczystej mszy z okazji 73. rocznicy tego wydarzenia. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie kapelan Jednostki Wojskowej Komandosów podkreślał w homilii, że postawa młodych ludzi, którzy walczyli za Polskę pozostaje wzorem dla kolejnych pokoleń.

Ksiądz major Robert Krzysztofiak powiedział, że od uczestników Akcji pod Arsenałem możemy się uczyć miłości, lojalności, zaufania, jedności i umiłowania wartości nieprzemijających. Jak dodał, jest to testament, który zostawili nam: Jan Bytnar "Rudy", Tadeusz Zawadzki "Zośka" oraz Aleksy Dawidowski "Alek".

Duchowny przypomniał, że harcerze Szarych Szeregów byli wychowywani według programu - dziś, jutro, pojutrze. "Dziś" oznaczało bieżącą walkę, sabotaż i działanie w konspiracji, "jutro" - otwartą walkę zbrojną z okupantem, a pojutrze - pracę w wolnej Polsce i odbudowę zniszczonego po wojnie kraju.

Po mszy świętej u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej, w miejscu odbicia więźniów odbył się apel pamięci. Podczas akcji 26 marca 1943 roku uwolniono 21 więźniów przewożonych z siedziby Gestapo, przy alei Szucha na Pawiak. Głównym celem było odbicie "Rudego" z rąk Gestapo.

d30s7iq
d30s7iq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30s7iq