Trwa ładowanie...
d2vjrvx

Warszawskie pomniki do remontu!

Prawie 1,5 mln złotych wyda miasto na remont tylko czterech monumentów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawskie pomniki do remontu!
d2vjrvx

Syrenka, pomnik saperów, kardynała Wyszyńskiego i Juliusza Słowackiego - te cztery pomniki zostaną wyremontowane w 2015 roku.

Już w kwietniu ruszą prace przy pomniku Syrenki Warszawskiej na Rynku Starego Miasta . Pomnik na czas remontu nie zostanie jednak zasłonięty. Jak wyjaśniła WawaLove.pl Agnieszka Kłąb z biura prasowego Ratusza, Syrenka to nie tylko monument, ale także fontanna. I to właśnie system odpowiedzialny za dostarczanie wody do niecki pod cokołem będzie modernizowany. Sam pomnik jest w dobrym stanie, zostaną wymienione w nim pompy i filtry, woda zostanie ujęta w obieg zamknięty, wymienione będzie sterowanie z oprogramowaniem i okablowaniem. Syrenka Warszawska stojąca na rynku jest kopią rzeźby Konstantego Hegla z 1855 r. Oryginał, by uchronić go przed ciągle powtarzającymi się dewastacjami od 2008 r. znajduje się w Muzeum Warszawy.**

W maju duży remont rozpocznie się wokół pomnika Juliusza Słowackiego na pl. Bankowym. Jak informuje Ratusz, zostanie zdemontowany podest, naprawiona podbudowa betonowa i poprawiony kąt spadku odprowadzającego wodę. Po tych pracach podest będzie ułożony na nowo. Konserwacji wymaga także cokół i sama rzeźba - zostaną oczyszczone z kurzu i brudu. Spękane płyty cokołu będą naprawione lub wymienione na nowe. Sprawdzona i ewentualnie poprawiona zostanie stabilność mocowania liter. Patyna na pomniku wieszcza będzie uzupełniona a powierzchnia zabezpieczona i wypolerowana. Pomnik Juliusz Słowackiego to dzieło Edwarda Wittiga z 1932 roku. Odlany według zachowanych projektów i odsłonięty na pl. Bankowym w 2001.

d2vjrvx

Przeczytajcie też: Jest zgoda na użytkowanie torów na odcinku Radiowa - Górczewska!

Monumentalny pomnik Chwały Saperom składa się w wielu elementów. Odnowieniu podczas rozpoczynającego się w czerwcu remontu przejdą kamienne elementy przy pomniku, figura sapera, pylony, płaskorzeźby i tablice inskrypcyjne. Części kamienne zostaną odsolone, oczyszczone z graffiti i zaimpregnowane przed kolejnymi rysunkami. Rzeźba żołnierza zostanie oczyszczona i zabezpieczona antykorozyjnie. Pylony przejdą czyszczenie a brązowe płaskorzeźby zostaną zakonserwowane antykorozyjnie. Tablice z inskrypcjami będą oczyszczone i wypolerowane. Pomnik dłuta Stanisława Kulona znajduje się niedaleko Płyty Desantu 3 Dywizji Piechoty I Armii Wojska Polskiego, ustawiono go w 1975 r.

Lipiec to początek renowacji pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Odrestaurowany zostanie podest i kamienny cokół monumentu. Poprawiony zostanie spadek odprowadzający wodę, powierzchnia betonowa zostanie zagruntowana i zaizolowana. Po tych pracach granitowe płyty wrócą na swoje miejsce. Cokół zostanie oczyszczony, pęknięcia zlikwidowane i sprawdzone mocowanie liter i przymocowanie obluzowanych. Postać kardynała zostanie oczyszczona z kurzu i brudu, powierzchnia będzie pokryta substancją antykorozyjną i wypolerowana. Autorem pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego jest Andrzej Kulon. Rzeźbę odsłonięto w 1987 r.

Remont pomników zostanie przeprowadzony na zlecenie Zarządu Terenów Publicznych, koszt to 1,3 mln zł.

d2vjrvx

Przeczytajcie też: Wandale zniszczyli przedwojenną tablicę. Pomylili socjalistów z komunistami

Podziel się
d2vjrvx

Podziel się opinią

Share

d2vjrvx

d2vjrvx