Trwa ładowanie...
d1m0uk2

Warszawskie publiczne gimnazja mogą selekcjonować uczniów

"Uczniowie uzdolnieni językowo to najczęściej dzieci bogatszych rodziców"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawskie publiczne gimnazja mogą selekcjonować uczniów
d1m0uk2

Warszawskie publiczne gimnazja mogą selekcjonować uczniów. 6 z nich nie ma klasy rejonowej, co w praktyce oznacza, że idą tam wybrani uczniowie. Dobre gimnazjum to gwarancja dostania się do lepszego liceum a potem na wymarzone studia.

Zgodnie z Ustawą o Systemie Oświaty, w publicznych szkołach gimnazjalnych obowiązuje zasada rejonizacji. Od niedawna gimnazja językowe i sportowe nie muszą przyjmować dzieci z rejonu. - To jest furtka do tego, by publiczne gimnazjum było szkołą dla wyselekcjonowanych dzieci - mówi doktor Michał Sitek, zastępca dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych.

"Zaczynamy tworzyć ogromny problem"

d1m0uk2

Podkreśla, że jest to strategia wybierana przez wiele szkół publicznych, które tworzą oddziały dwujęzyczne czy językowe. Zaznacza, że to stwarza furtkę do selekcji uczniów i do wybierania dzieci uzdolnionych językowo. Według niego, najczęściej jest tak, że uczniowie uzdolnieni językowo to dzieci bogatszych rodziców.

Dyrektor biura edukacji miasta stołecznego Warszawa Joanna Gospodarczyk uważa, że skala tego zjawiska nie jest duża. - Mam poczucie, że zaczynamy tworzyć ogromny problem - mówi. Według niej, widać tendencje rodziców do tego, aby ich dzieci uczyły się w dobrej szkole, na przykład w oddziale dwujęzycznym. Dodaje, że prawo pozwala na tworzenie tego typu gimnazjów i one powstają.

Źródło: IAR

Zobaczcie wideo: Warszawiacy o likwidacji gimnazjów [SONDA]

Podziel się
d1m0uk2

Podziel się opinią

Share

d1m0uk2

d1m0uk2