Trwa ładowanie...

Warszawskiemu pingwinowi złamał się dziób. Dostanie nowy z drukarki 3D!

W Polsce do takiego celu druk 3D zostanie wykorzystany po raz pierwszy

Warszawskiemu pingwinowi złamał się dziób. Dostanie nowy z drukarki 3D!
dw1cvrs

W warszawskim ZOO prawdopodobnie miała miejsce pingwinia bójka. "Doszło do zajścia, którego szczegóły znają tylko pingwiny" - powiedziała Agnieszka Czujkowska, opiekunka zwierząt . Konsekwencje są widoczne na pierwszy rzut oka - jeden z pingwinów ma ułamany spory kawałek dzioba. Z tego powodu ma kłopoty z jedzeniem, a nawet piciem wody. O sprawie czytamy na stronie "TVN24.pl".

Początkowo zwierzę dostało protezę wykonaną ręcznie, sporo jaśniejszą od koloru samego dzioba. Pingwin wyglądał z nią dziwnie i zwracał uwagę gapiów. A sama proteza długo nie wytrzymała i odpadła. Nie wytrzymała przeciążeń.

dw1cvrs

Na ratunek pingwinowi przyszli właściciele warszawskiej firmy MTT Polska, którzy postanowili wykonać lepszą protezę przy pomocy drukarki 3D. Będzie ona wykonana w Poznaniu, na bazie skanu dzioba innego, zmarłego pingwina (żywego trudno byłoby do skanu unieruchomić). Wykonana zostanie z plastiku, nylonu lub silikonu. Będzie miała podobny dziobowi, ciemny kolor.

W Polsce do takiego celu druk 3D zostanie wykorzystany po raz pierwszy. Na świecie zaś już kilka razy skanowano np. część twarzy do przeszczepu, czy dłoń do protezy. Niedawno wykonano protezę dzioba dla orła.

Warszawski pingwin otrzyma nową protezę za miesiąc.

dw1cvrs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw1cvrs