Trwa ładowanie...

We wtorek zawyją syreny. "Trzyminutowy, modulowany dźwięk"

Ostatni trening systemu ostrzegania został przeprowadzony 1 sierpnia ubiegłego roku.

We wtorek zawyją syreny. "Trzyminutowy, modulowany dźwięk"
d1jwwgp
d1jwwgp

We wtorek 7 czerwca między godziną 11.30 a 13.00 na terenie całego województwa mazowieckiego uruchomione zostaną syreny alarmowe. Będzie to trening systemu wczesnego ostrzegania towarzyszący ćwiczeniu "Renegade - Sarex 16/I" organizowanemu przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych - poinformowała WawaLove.pl Anna Szczygieł, rzeczniczka prasowa Wojewody Mazowieckiego

Podczas ćwiczenia w ramach treningu uruchomiony zostanie trzyminutowy modulowany dźwięk syren sygnalizujący ogłoszenie alarmu. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren. Włączenie syren alarmowych jest elementem ćwiczenia na wypadek naruszenia przestrzeni powietrznej kraju.

- Zadanie ostrzegania i alarmowania ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt - wyjaśnia Szczygieł. I dodaje, że syreny alarmowe są częścią systemu ostrzegania i alarmowania, powinny być włączane w sytuacjach rzeczywistego zagrożenia.

Przechwycenie samolotu

W ramach Renegade zostanie uruchomiony system ostrzegania ludności o zagrożeniu z powietrza. Jeden z epizodów zakłada, że pilot samolotu zgłasza niebezpieczeństwo na pokładzie, zostaje uruchamiana procedura reagowania na taki incydent. - Podrywana jest para dyżurna (samolotów przechwytujących), która zależnie od rozwoju sytuacji, np. tego, czy z samolotem uda się nawiązać łączność, może sprowadzić samolot na lotnisko interwencyjne lub zastosować inne środki z użyciem broni włącznie - powiedział ppłk Walatek.

Na trasie przelotu maszyny, która ma lądować w Modlinie, będzie uruchamiany system alarmowania i ostrzegania o zagrożeniach z powietrza; zabrzmią syreny alarmowe. Choć epizod ma być rozgrywany w godzinach nocnych, sprawdzenie sygnałów dźwiękowych odbędzie się w dzień, by nie niepokoić mieszkańców.

d1jwwgp

Czerwcowe manewry to pierwsza tegoroczna edycja cyklicznych ćwiczeń Renegade; druga odbywa się jesienią. Ostatni trening systemu został przeprowadzony 1 sierpnia ubiegłego roku.

d1jwwgp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jwwgp