Weekendowe wycieczki po prawobrzeżnej Warszawie

Grupa przewodników Praska Ferajna zaprasza 5 i 6 lipca
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Weekendowe wycieczki po prawobrzeżnej Warszawie

Praska Ferajna po raz kolejny zaprasza na spacer po prawobrzeżnej Warszawie. Tym razem poznamy Przyczółek Grochowski i okolice oraz Szmulowiznę. Spacer nie jest biletowany, ale na koniec bardzo mile widziany napiwek.

Czytaj też:  Drugi Dzielnicowy Dyżur Varsavianistyczny

Sobota, 5 lipca 2014 r. - **Przyczółek Grochowski i okolice**

Najdłuższy budynek w Warszawie, realizacja wizji Oskara Hansena, architekta w Skandynawii do dziś stawianego na równi z Le Corbusierem. Wijący się gmach o długości ponad półtora kilometra miał być małą realizacją Linearnego Systemu Ciągłego, utopijnej wizji przebudowy całej Polski i odejścia od miast koncentrycznych, w których ludzie zmuszeni byli gnieździć się od średniowiecza. Na Przyczółku projekt zrealizowano w warunkach tandetniejącej Polski Ludowej, co dało początek historiom lepszym, niż te z „Alternatywy 4”. Zobaczymy też kawałek Gocławia na tyle malowniczy, że zagrał w dwóch bardzo głośnych filmach, oraz ulicę do niedawna na całym gocławskim odcinku drewnianą i wiejską.

Zbiórka: godzina 15.00.  Spacer potrwa ok. 2 godziny. Trasa: meandry Przyczółka, zakamarki Międzyborskiej, nenufary Balatonu.

Miejsce spotkania: przystanek "Przyczółek Grochowski" 182, 502, 514, 520, 525 w stronę Grochowa

Przewodnik: Karol Bulski

.......................................................................................

Niedziela, 6 lipca 2014 r. - Niesamowita Szmulowizna

ta część Pragi to nie tylko stare fabryki. Bazylika w stylu neo-wczesnochrześcijańskim, której kolumny jechały z Rzymu koleją wśród zawieruchy Pierwszej Wojny, bloki z różnych epok, pięknie restaurowane kamienice i architektoniczne kurioza. Kwartały kamienic gdzie nie zwykli się zapuszczać nawet ci, którzy zęby zjedli na praskich murach. Szkoły średnie i wyższe, przedwojenne i monumentalne, latarnie gazowe, praski „Bristol”, katastrofa styropanizacji, socrealistyczne rodzynki, dużo więcej. Szmulowizna harmonijnej frazie łatwo się nie podda, jest zbyt nieprzewidywalna i niesamowita.

Czas spotkania: godz. 15.00. Spacer potrwa ok. 2 godziny. Trasa: Ząbkowska, Kawęczyńska, Wojnicka, Otwocka, Siedlecka, Grajewska, Jadowska, Radzymińska, Grodzieńska

Miejsce spotkania: przy bramie głównej "Konesera" (ul. Ząbkowska 27/31)

Przewodnik: Karol Bulski

Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.