Trwa ładowanie...
d2qpfer

Weź udział w akcji społecznej „Żonkile”!

Zostań wolontariuszem podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Weź udział w akcji społecznej „Żonkile”!
d2qpfer

Zbliża się 70. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich jako organizator i Muzeum Powstania Warszawskiego jako współorganizator przygotowują wspólną akcję społeczno-edukacyjną poświęconą pamięci bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim.

Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” zainauguruje obchody rocznicy. Żonkil symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję. Marek Edelman, jeden z przywódców Powstania w Getcie, który przeżył wojnę, co roku składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet złożony z żółtych kwiatów, często właśnie z żonkili. Odwołując się do tego prostego, a zarazem wyrazistego symbolu, organizatorzy chcą zaangażować w obchody mieszkańców Warszawy i innych miast, a także turystów z zagranicy. Na ulicach stolicy będą rozdawane znaczki-żonkile*. Przeprowadzona też zostanie akcja edukacyjna na ulicach, w szkołach. Na skwerach i w kwietnikach w wybranych punktach miasta zasadzone zostaną żonkile.* Wszystko po to, by przypomnieć o heroicznym Powstaniu i likwidacji warszawskiego getta, która niemal położyła kres społeczności warszawskich Żydów.

Oprócz akcji „Żonkile”, program obchodów obejmie wiele innych wydarzeń kulturalnych, w tym
* m.in. koncerty, debaty i pokazy filmowe. Wydarzenia trwać będą od 19 kwietnia do 16 maja 2013.*

d2qpfer

5 lutego Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczną rekrutację wolontariuszy. Wyłonione osoby wezmą udział w szkoleniach organizacyjnych i merytorycznych. Podczas szkoleń będą miały okazję zobaczyć jak działają nowoczesne instytucje kultury, poznać wojenną historię Warszawy, oraz historię Żydów polskich.

*Informacje na temat możliwości podjęcia wolontariatu w ramach obchodów będą dostępne na stronach: *

www.jewishmuseum.org.pl

www.1944.pl

d2qpfer

www.getto.waw.pl

d2qpfer

Podziel się opinią

Share
d2qpfer
d2qpfer