Trwa ładowanie...
d4hcful

Wilki wróciły do Kampinoskiego Parku Narodowego. Po 50 latach!

Nie widziano ich tam od 1964 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wilki wróciły do Kampinoskiego Parku Narodowego. Po 50 latach!
d4hcful

- Udało się potwierdzić obecność wilków w naszym par*ku - poinformował Adam Olszewski kierownik stacji bazowej ZMŚP "Kampinos". Uspokaja również, że zwierzęta trzymają się z dala od człowieka.*

Po raz ostatni wilka w Kampinoskim Parku Narodowym widziano w 1964 r. - Jednak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat jego populacja w Polsce wzrosła, dlatego też pojedyncze osobniki lub małe watahy zaczęły zajmować nowe tereny. Dzięki bezinwazyjnemu monitoringowi zwierząt z wykorzystaniem fotopułapek udało się potwierdzić obecność wilków w naszym parku - napisał Olszewski na oficjalnym profilu KPN. Po raz pierwszy od dłuższego czasu udało się zaobserwować ten gatunek w grudniu 2013 roku. Jednak trzeba było wówczas powstrzymać emocje, ponieważ pracownicy zespołu ds. nauki i monitoringu przyrody KPN uznali, że jest to osobnik migrujący, co oznaczało, że w Parku nie zabawi długo. - Jakiś czas później okazało się, że przedstawiciele gatunku zamieszkali u nas na stałe - dodaje Olszewski.

Wataha wyznacza granice swojego terytorium, broniąc go przed innymi osobnikami swojego gatunku. Zwykle żyją w grupach rodzinnych, w których jest ściśle określona hierarchia. Żywią się przede wszystkim ssakami średniej i dużej wielkości, a także drobnymi zwierzętami, np. gryzoniami.

d4hcful

"Wilk unika człowieka"

Dorosłe samce mogą osiągnąć masę nawet 50 kg. Na wolności dożywają 10 lat. - Fakt, że w naszym parku pojawiły się wilki dowodzi, że kampinoska przyroda jest w bardzo dobrej kondycji, a przybyłe drapieżniki uzupełnią brakujące ogniwo w łańcuchu pokarmowym kampinoskiego ekosystemu przez co staną się naturalnym selekcjonerem i reduktorem populacji jeleniowatych i dzika w KPN - informuje Adam Olszewski.

Władze Kampinoskiego Parku Narodowego uspokajają, że zwierzęta nie stanowią zagrożenia dla człowieka: "Wilki żyją z dala od osad ludzkich i unikają człowieka".

Przeczytaj też: Ukradła dziadkowi 60 tys. złotych

d4hcful

Podziel się opinią

Share
d4hcful
d4hcful