Trwa ładowanie...

Wiosną rusza budowa biurowca Nowy Świat Bis

Super cienki budynek stanie przy dawnym Domu Partii

Wiosną rusza budowa biurowca Nowy Świat Bis
dvy9vtg
dvy9vtg

Biurowiec o nazwie Nowy Świat Bis powstanie na długiej, wąskiej działce na tyłach dawnego Domu Partii (dziś Centrum Bankowo-Finansowego "Nowy Świat"). Działka jest szeroka na ok. 20 i długa na 80 metrów, krótszym końcem przylega do ulicy Nowy Świat. Od południa nieruchomość ograniczona jest ślepymi ścianami przedwojennych kamienic.

Budowa biurowca wyposażonego w dwa piętra podziemnych parkingów będzie wymagać wielkiej ostrożności, aby nie zaszkodzić sąsiadującym kamienicom. W tak wąskim i długim budynku bardzo trudne będzie również funkcjonalne rozplanowanie korytarzy i klatek schodowych. Przeszklony, prawie przezroczysty biurowiec projektuje pracownia Andrzeja Chołdzyńskiego, projektanta m.in. sąsiedniego budynku Giełdy Papierów Wartościowych.

Biurowiec chce budować fundusz inwestycyjny Mars, należący do Agencji Rozwoju Przemysłu. Ten fundusz jest jednym z właścicieli stojącego tuż obok Centrum Bankowo-Finansowego "Nowy Świat", czyli dawnego Domu Partii. Inwestor wynajął firmę Jones Lang LaSalle, aby ta przeprowadziła certyfikację budynku według wymogów systemu Leadership in Energy and Environmental Design (LEED). W procesie nadawania certyfikatu będą brane pod uwagę takie aspekty inwestycji, jak m.in.: efektywność energetyczna budynku i obsługujących go instalacji, niskoemisyjne materiały wykończeniowe, wykorzystanie wody deszczowej w celu ograniczenia zużycia wody pitnej oraz doskonała lokalizacja umożliwiająca łatwy dostęp do środków transportu miejskiego.

Na przedłużeniu dziedzińca Domu Partii utworzony zostanie ogólnodostępny miejski plac. Ma on eksponować wejście do nowego budynku znajdującego się na osi dawnej siedziby PZPR. Na ten plac od Nowego Światu będzie się wchodzić po schodkach. Południową pierzeję placu tworzyć będą luksusowe sklepy na parterze i antresoli, które dostępne będą również od strony Nowego Światu. Powierzchnia handlowo-usługowa znajdzie się też na pierwszym podziemnym piętrze. Na pięciu kondygnacjach powyżej parteru umiejscowione zostaną biura o łącznej powierzchni 4,4 tys. m kw.

Prace ruszą w kwietniu 2013 r., a zakończą się w czerwcu 2015 r.

dvy9vtg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvy9vtg